Az idei év rendkívüli a virágtermesztők és virágkereskedők szempontjából is, ugyanis
a vírusválság pont derékba kapta az ágazat legnagyobb szezonját,
az értékesítés csúcsát, bizonyos szereplők emiatt 50-60 százalékos, vagy az alatti üzemmódban teljesítettek – fogalmazott az InfoRádiónak Orlóci László. Sőt, a vészészhelyzet kezdetén volt, amikor szó szerint nulla százalék volt a virágpiaci forgalom, amire még nem volt példa Magyarországon.
Miután a kezdeti „tragikus” helyzet nem sokban javult, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával vállvetve akcióprogramot dolgozott ki az ágazat megsegítését célozva – ismertette a szakember –, a különféle számadatokkal pedig sikerült meggyőzniük a döntéshozókat, hogy ez miért jelentős, hiszen egy olyan ágazatról van szó, amely esetében
közel 470 milliárd forint forog kockán. Valamint több mint százezer embernek a megélhetése.
Orlóci László hozzátette, miután kiderült, hogy nem lesz idén ballagás, amely az egyik legnagyobb virágos ünnep Magyarországon, az anyák napja közeledtével már előre jelezték a problémájukat a döntéshozók irányába, ami a miniszterelnök és az operatív törzs bejelentése alapján meghallgatásra talált, így anyák napja előtt, a hosszú hétvége három napján a virágboltok és árudák nemcsak délután 3 óráig, hanem
meghosszabbított nyitvatartással üzemelhetnek.
A szervezet elnöke ugyan egyetértett, hogy a fentiek hatására a vágott virág forgalom még persze nem fogja hozni az elmúlt évi forgalmat, azonban, mint fogalmazott, minden relatív, és „a semmihez képest a kicsi is már sok”. Ugyanis, ha nem nyílik semmilyen kedvező lehetőség, akkor biztosan a nullához fog konvergálni a piac, most viszont lehetőségük nyílik némi kompenzációra. Amire például a vágott virágot kínáló kerekedőknek nagyon nagy szükségük van, miután ők romlandó árut forgalmaznak, amit nem lehet hosszú ideig eltárolni.
A szakember megjegyezte, bár a mostani időszakban vélhetően mérsékeltebb lesz a szülők, édesanyák látogatása is anyák napja alkalmából, mint az előző években, bízik abban, hogy a családok megtalálják ennek a megfelelő módját, és hogy nekik is lesz forgalmuk, ami nagyon sokban segítheti a termelőket és kereskedőket.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!