A magyar viszonyokhoz képest egyedülálló az 1 százalékos, jövő évre kitűzött költségvetési hiánycél, ennyire alacsony ugyanis még nem volt, amennyiben ez összejön, emelte ki Csiki Gergely az InfoRádiónak nyilatkozva.
A másik különlegessége a jövő évi költségvetési hiánycélnak, hogy amennyiben a kormány nem költi el a rendelkezésre álló szabad tartalékot, akkor ez kioltja majd a költségvetés hiányát, és
nullás lehet a jövő évi büdzsé,
tette hozzá az elemző.
"Nyilvánvalóan ez nehéz lesz, mert általában a szabad tartalékokat a kormány előszeretettel költi el, de amennyiben ennek egy részét zárolja negyed évre, amit az MNB is javasol, akkor könnyedén előfordulhat, hogy jövőre nem lesz költségvetési hiány" – mutatott rá a Portfolio munkatársa.
De az is ritkaság, jegyezte meg meg Csiki Gergely, hogy a kormány – hosszú évek után – most
nem emelte az adott év hiánycélját tovább, hanem csökkentette.
Jó pár évvel ezelőtt 1,5 százalékot tűzött ki célul, ennek fényében ez az 1 százalékos hiánycél ambiciózusabb.
Az, hogy szufficites legyen a költségvetés, illetve
az 1 százalékos költségvetés teljesen új szemlélelet tükröz,
mondta Csiki Gergely. 2016-ban volt egy 1,5-1,6 százalék környéki költségvetési hiány, ami a legalacsonyabb volt az eddigi évtizedekben, a mostani ahhoz képest is javulást jelentene, ismételte meg.
A jelenleg rendelkezése álló kitekintő alapján 2023-ban lesz 0 százalék a költségvetés egyenlege, ezt követően válhat reálissá a kormányfő vállalása, amit később a pénzügyminiszter is megerősített, a többletes büdzsé, mondta a Portfolio munkatársa.