A csökkenésnek az a fő oka, hogy a kriptovaluták piaca továbbra sincs szabályozva, így az intézményi befektetők még mindig nem jelentek meg nagy számban – vélekedett Pataki Gábor. A befektetési alapok ugyanakkor egyre nagyobb mértékben tartanak virtuális pénzeket – tette hozzá. A legnagyobb húsz kriptotárcában 20 százalékkal nőtt a tárolt mennyiség.
„Tehát a nagy bálnák folyamatosan vásárolnak, és nem öntik a piacra”
– jegyezte meg.
A kétezer kriptovaluta – melyek 50 százalékát a bitcoin teszi ki – jelenlegi tőkeértéke közel 106 milliárd dollár – emelte ki a szakértő. A kibányászott bitcoin 30 százaléka azonban már nem létezik, hiszen sok tárca titkos kulcsa elveszett, így egy 8-10 milliárdos friss tőke is hatalmas növekedést hozhat.
Pataki Gábor tájékoztatása szerint a bitcoin árfolyama egy évvel ezelőtti 19 ezres szintről 3200-ra esett vissza, januárban még 823 milliárd dollár volt a tőkeérték, vagyis 700 millió dollár „égett el”. Szerinte azonban az intézményi befektetők megmenthetnék a piacot és fejlődési pályára állíthatnák az árfolyamot. „Ehhez viszont szabályozott tőzsdékre van szükség” – fogalmazott.
Az ünnepek alatt további 15-20 százalékos csökkenés is lehet, hiszen ilyenkor jóval kisebb a likviditás. „Ez egy kétszer 24 órás piac: még karácsonykor is kereskedés folyik” – hangsúlyozta.