Az Egyesült Államok Képviselőháza szerdán 352-65 arányban elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely a kínai TikTok amerikai betiltásához vezethet - tudósított a CNN. Amennyiben a Szenátus is rábólint, a kínai technológiai óriásnak, a ByteDance-nek hat hónapon belül el kell adnia részesedését az alkalmazásban, különben kitiltják az USA-ban elérhető alkalmazásboltokból és webtárhely-platformokról.
Az amerikai hatóságok korábban már számos erőfeszítést tettek az alkalmazáshoz való hozzáférés korlátozására, nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva és azt hangoztatva, hogy nem zárható ki, hogy a platformmal Kína beavatkozzon a közelgő választásokba.
Most a döntésre válaszul a TikTok közölte: nem eszik olyan forrón a kását, mert kérdéses, hogy a Szenátus is megszavazza-e a javaslatot. "Reméljük, hogy a Szenátus figyelembe veszi a tényeket, meghallgatja választóikat, és felismeri a gazdaságra, 7 millió kisvállalkozásra és a szolgáltatásunkat igénybe vevő 170 millió amerikaira gyakorolt hatást" - mondta a cég szóvivője.
Nem véletlenül reagáltak így, egyelőre ugyanis nem biztos, hogy elegendő támogatója lenne-e a javaslatnak a következő szavazáson. Joe Biden elnök mindenesetre korábban azt nyilatkozta, hogy aláírja a törvényt, ha az megkapja a szenátusi jóváhagyást és elé kerül.
A törvényjavaslat benyújtói állítják: a TikTok-tulajdonos ByteDance kapcsolatban áll a Kínai Kommunista Párttal, amit a cég persze kategorikusan tagad.
Donald Trump egyébként az elnöksége idején, 2020-ban egyszer már nekifutott a TikTok betiltásának, sikertelenül. Ám a mostani javaslatot bírálta, mondván, a TikTok korlátozása tisztességtelenül előnyös lenne a Facebook számára.
Egyesek pedig azért aggódnak, mert úgy vélik, a választások előtt a közkedvelt közösségi platform betiltása hátrányos lenne a fiatalabb szavazók tiltakozása miatt.
Georgios Samaras, a londoni King's College munkatársa szerint egy amerikai TikTok- tilalom "radikális" precedenst teremthet a közösségimédia-cég más országokban való szabályozását illetően.
Kína szerint viszont csak Joe Biden "próbálkozik" a választási évben, miközben meggyengült az USA vezető szerepe a világban, ahogy azt Peking szerint az ukrajnai háború és a gázai konfliktus is bizonyítja.
De azért a TikTok nem várta tétlenül, hogy Washington rá akarja kényszeríteni a kínai ByteDance vállalatot a TikTok eladására: a napokban egy push-üzenetet kaphattak az amerikai felhasználók, benne azzal, hogy „Hívja most a képviselőjét! - vészhelyzeti intézkedésről van szó, mert a tiltás már küszöbön áll. (...) Most beszéljenek - mielőtt a kormány megfoszt 170 millió amerikait a véleménynyilvánítás és a művészi szabadság alkotmányos jogától”.
Ennek némileg ellentmond, hogy a javaslatra a Képviselőház demokrata képviselői közül 155-en szavaztak igennel és 50-en nemmel, miközben a 197 republikánus igen mellett mindössze 15 nem volt. (8 demokrata és 7 republikánus képviselő nem szavazott vagy nem volt jelen.)
A TikTok egyébként a Trump-adminisztráció betiltási próbálkozásai után tárgyalni kezdett Washingtonnal arról, miként tudná megvédeni az amerikaiak személyes adatait. Ezek a tárgyalások jelenleg is folyamatban vannak, még azután is, hogy a TikTok közben áthelyezte az egyesült államokbeli felhasználói adatokat kínai számítógépekről az Oracle technológiai óriás által irányított amerikai szerverekre.