- Kiderült, hogy mikor törlik el az óraátállítást
- Új fejlemények az óraátállítás eltörléséről
- Egy hétig nyögik a gyerekek az óraátállítás következményeit
- Változásokat hoz a közlekedésben is az óraátállítás
- Óraátállítás: 5 milliárdot spórolunk, mégis megfizetünk érte
- Az óraátállítást ismét átállíthatják - újabb bizonytalanságok
A nagyon ambiciózus javaslat több elvi problémát is felvet - közölte Deli Andor. A TRAN szakbizottság fideszes tagja felszólalásában rámutatott, hogy a bizottsági kezdeményezésben két európai uniós alapelv feszül egymásnak.
„A javaslat többről szól, mint a téli és a nyári időszámítás közötti választás.
Valójában két alapvető uniós alapelv közül kellene választanunk.
A szubszidiaritás elve értelmében minden tagállam maga dönti el, hogy a téli vagy a nyári időszámítást fogja használni, ezzel szemben a másik oldalon ott az egységes belső piac működése és a harmonizált jogszabályok szükségességének elve. Sajnos nem látom, hogyan lehetne ezt a két, egymással szemben álló elvet egy dokumentumban úgy összhangba hozni, hogy mindeközben ne okozzunk további törésvonalakat a tagállamok között. Azt is mondhatnám, hogy rendkívül időszerűtlen a bizottság ilyen jellegű javaslata, mivel Európának jelen pillanatban egyáltalán nincs szüksége újabb megosztottságra” - mondta felszólalásában Deli Andor.
A néppárti politikus a témával kapcsolatban még hozzátette, teljesen természetes és érthető az emberek érdeklődése az óraátállítás iránt, megfontoltan és óvatosan kell eljárni, mivel a bizottság javaslata „vékony jégre” sodor bennünket, ugyanis a téli-nyári időszámítás meghatározása ugyanis jelenleg kizárólagosan tagállami hatáskör.
Az új javaslat alapján az is elképzelhető lenne, hogy egymással szomszédos tagállamok más-más időszámítást választanak.
Ha pedig Európa az időszámítás szempontjából is megosztottá válik, az rendkívül sok problémát vetne fel az egységes európai piacon a közlekedés, a munkavállalás, a szolgáltatások és az áruforgalom területén - tette hozzá. Deli Andor szerint ugyanakkor, ha az egységes piac elvárásai miatt koordinálni és harmonizálni kellene a tagállamok időszámításait, ezzel rossz precedenst teremtenének és veszélyeztetnék a szubszidiaritás elvét.
A bizottság javaslata tehát lehetetlen választás elé állít, el kell dönteni, hogy mi a fontosabb: a tagállami önállóság és a hatáskörök védelme, vagy pedig az egységes piac és a gazdaság működése - emelte ki.
Deli Andor úgy érzi, nem indokolt a túlzott optimizmus az óraátállítás ügyében, mivel az is megtörténhet, hogy a tagállamok közötti megosztottsággal további érveket szolgáltat az EU föderalista, még több uniós hatáskört követelők kezébe.
Az Európai Bizottság által a nyár folyamán szervezett online konzultáció az eddigi legsikeresebb felmérés volt: a 4,6 millió véleményt nyilvánító európai polgár 84 százaléka az óraátállítás eltörlése mellett tette le voksát. Az Európai Bizottság eredeti javaslatával szemben jövőre még nem törlik el a nyári és téli időszámítás közötti váltást, erre csak 2021-ben kerül majd sor.