Becsavarodnak néha a magyar borászok is

InfoRádió
2017. február 26. 08:02
A borospalackok alternatív lezárása egyre gyakoribb, az újdonságok közül a csavarzárral találkozhatnak a legtöbbször a minőségi borok vásárlói. Ez a zárási mód már olyan tételeknél is megjelenik, amelyeknél fontos az otthoni tárolás és érlelés, tehát adódik a dilemma: vajon mennyi időt bírnak ki a borok a csavarzár alatt?

Az InfoRádió bormagazinjában a csavarzárakra irányuló kérdést Tóth Adrienn nemzetközi borakadémikusnak tettük fel.

A szakértő elmondta: a világ borpiacán és Magyarországon is egyre több csavarzáras borral találkozni. A mennyiségi növekedés mellett az is megfigyelhető, hogy folyamatosan emelkedik azoknak a pincészeteknek a száma, amelyek nem csupán az egyszerűbb, "könnyű ivású" boraikat zárják ezzel a módszerrel, hanem a középkategóriás, vagy akár a prémium szegmensbe tartozó tételeiket is csavarzárral forgalmazzák.

Leginkább Ausztrália és Új-Zéland borászatainál látható, hogy a legmagasabb minőségi kategóriák esetében is bátran alkalmazzák a csavarzárat, de más újvilági termelők is szívesen váltottak zárási módot.

A rendelkezésre álló ismeretek alapján elmondható, hogy a csavarzárral ellátott palackokban a minőségi borok ugyanolyan szépen képesek érlelődni, mint a parafadugóval lezárt üvegekben - vélekedik Tóth Adrienn.

A szakértő kiemelte, hogy nem a zárási mód a legfontosabb, hanem az: milyen minőségű bor kerül az üvegbe és maga a palackozás mennyire történt szakszerűen és kellően tisztán.

Tóth Adrienn arról is beszélt, hogy Magyarországon néhány éve még nem volt elfogadott, hogy egy komoly bor "csavaros" palackba kerüljön, ám ezen a téren itthon is változik a hozzáállás. Mivel a hazai borok közül szinte kizárt, hogy olyan 5, vagy akár 10 évnél öregebb komoly tétellel találkozzunk, amelyik csavarzáras, ezért egy ideig még a külföldi tapasztalatokra kell hagyatkozni.

A szakértő személyes tapasztalatai iránt is érdeklődtünk: mit érzékelt azon borok esetében, amelyek hosszabb ideig érlelődtek csavarzáras palackban? Mint mondta, olyan borokat kóstolt, amelyek 3-4 évet értek csavarzár alatt, de ezeknél a tételeknél nem érződött, hogy az alternatív zárás negatívan befolyásolta volna az érést.

A témáról magyar nyelven itt találhatnak információkat.

Angol nyelvű publikációk a csavarzárról itt és itt. Mindkét cikkben arról olvashatunk, hogy lehet találkozni olyan csavarzáras tételekkel, amelyek már 20-30 évesek, és a bennük lévő borok - fehérek és vörösök is - jó állapotban vannak.

A bormagazin teljes adását itt hallgathatja meg: a Hordóminta magazin 2017. február 22-i adása 1. rész


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Tóth Adrienn nemzetközi borakadémikus
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást