Szanka Ferenc, a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség szóvivője közölte, a férfit és társát, aki a céghálóban fontos szerepet játszó egyik vállalkozást irányította, bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével gyanúsítják.
A gyanú szerint az országszerte működő őrző-védő cégek munkavállalóit fiktíven más társaságokhoz jelentették be. A bűnszervezet többlépcsős céghálót hozott létre, melynek legalsó szintjén a foglalkoztatással járó közterheket és a szolgáltatás nyújtása után fizetendő áfát – bár részben bevallották – nem fizették meg. A bűnszervezet tevékenysége leplezésére a cégeket két-három havonta cserélgette, és jutalékért fiktív számlákat is kiállított.
A főügyészség által irányított nyomozásban korábban már három összehangolt akcióban a bűnszervezet 14 tagja került letartóztatásba – annak irányítói, az alattuk végrehajtói szinten levők, a cégeket biztosító ügyvéd és más érintettek – míg több gyanúsított szabadlábon védekezik.
A hétfőn egy, a bűnszervezet szolgáltatásait igénybe vevő, vagyonvédelemmel foglalkozó cég irányítóját, valamint a láncolatban közvetlen a számlákat befogadó vállalkozások alatt álló beszámlázó cég vezetőjét vették őrizetbe. A két férfi 2018 és 2022 között a gyanú szerint több mint 500 millió forintot nem fizetett be a költségvetésnek. A nyomozás adatai szerint a bűnszervezet okozta teljes kár nagysága meghaladja a 3 milliárd forintot.
Az ügyészség indítványozta a két őrizetbe vett férfi letartoztatását – tudatta a szóvivő.