A Komárom-Esztergom Megyi Főügyészség tájékoztatása szerint a bűnszervezetet egy házaspár vezette és működtette, nekik adószakmai tanácsokat a feleség sógora nyújtott. A bűnszervezetben lévő gazdasági társaságok jellemzően őrzésvédelemmel foglalkoztak.
Az elkövetők abból a célból, hogy kevesebb összegű áfát fizessenek, valamint a munkavállalók után ne kelljen járulékokat fizetni, egy háromszintű céghálózatot hoztak létre. A felsőszinten lévő gazdasági társaságok szerződtek különböző őrzésvédelmi szolgáltatások nyújtására, ehhez a középső szinten lévő alvállalkozókat vették igénybe. Ezek a gazdasági társaságok úgynevezett bukócégeket vettek igénybe további alvállalkozóként, a munkavállalók színleg hol az egyik, hol a másik ilyen cégbe voltak bejelentve, azonban ténylegesen a középső szinten lévő gazdasági társaságok foglalkoztatták őket, a munkabérüket is innen kapták. Az egymást váltó alsó szinten lévő bukócégek a foglalkoztatás után
a járulékokat nem fizették meg, ezen felül fiktív számlákat állítottak ki
a középső szinten lévő „megrendelő” gazdasági társaságoknak.
A NAV Közép-Dunántúli Bűnügyi Igazgatósága Komárom-Esztergom Megyei Vizsgálati Osztálya
különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette
miatt hallgatta ki gyanúsítottként a bűnszervezetet vezető házaspárt és a feleség sógorát.
A főügyészség indítványával egyezően a Tatabányai Járásbíróság nyomozási bírája az elkövetők letartóztatását 2021. június 3-án egy hónap időtartamra elrendelte.
A főügyészség indítványt tett a házaspár letartóztatásának további három hónappal történő meghosszabbítására tekintettel arra, hogy velük szemben továbbra is fennáll annak a veszélye, hogy szabadlábra kerülésük esetén a bizonyítást veszélyeztetnék, továbbá újabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekményt követnének el.
Az ügyészi indítványról a Tatabányai Járásbíróság nyomozási bírája az ügyiratok alapján fog dönteni.