Magyarországon 2004 óta nyilvántartott fertőzés a nyugat-nílusi láz, azóta minden évben regisztrálnak eseteket jellemzően a késő nyári, őszi időszakban.
"Ez egy olyan vírus, ami a vadon élő madarakban maradt fent, és a vírust a szúnyog a madarakból képes felvenni vérszívása során, ha ez a fertőzést hordozó szúnyog később emberből táplálkozik, akkor van esély arra, hogy az embernek átadja a kórokozót" - mondta a fertőzésről Sztikler János az InfoRádióban
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ biológusa kiemelte, hogy a betegség emberről emberre nem terjed, viszont vérátömlesztéssel átadható. A fertőzés az esetek 70-80 százalékában tünetmentes, az esetek 20-25 százalékában mérsékelt, enyhe influenzaszerű tünetek alakulhatnak ki-
"Ilyen lehet a láz, fejfájás, izom, ízületi fájdalom, hidegrázás, illetve apró kiütések, és az esetek egy százalékára jellemzőek a súlyosabb idegrendszert is érintő tünetek, ami általában kórházi kezelést igényel, és jellemzően ezek azok az esetek, amik diagnosztizálásra kerülnek" - fejtette ki a szakember.
Idén a 36. naptári hétig összesen 66 beteget regisztráltak, de több eset kivizsgálása még folyamatban van. Újabb fertőzöttekre szeptember végéig számítanak a szakemberek.
"Az Európai Járványvédelmi Központ adatai szerint a 10 éves átlagot meghaladják az esetszámok uniós, viszont a 2018-ast nem érik el. Összesen 15 európai ország jelentett eddig eseteket idén." - mondta Sztikler János.
Az esetek térben és időben is eloszlanak, tehát nem klasszikus járványos megjelenése van a betegségnek. Idén eddig majdnem minden megyét érintett Magyarországon a fertőzés. A bejelentett 66 fő szinte kivétel nélkül kórházi ápolásra szorult. A tünetekre támogató kezelést adnak, specifikus gyógymód nincsen ellene, vakcina sem érhető el ellene - összegezte a szakember.