- Választás 2024 – a köztévében vitáztak az EP-listavezetők
- Elemzők az EP-választásról: egyszemélyes pártoknál gyakori, hogy Brüsszelből csinálnak belpolitikát
- Kutatásösszesítés: öt párt szerezhet mandátumot az EP-választáson
- Ha csak egy EP-mandátumot nyer a Momentum, a ciklus felénél cserél Donáth Anna és Cseh Katalin
A Medián május 27. és 29. között a HVG megbízásából készített reprezentatív felmérést. A közvélemény-kutatásban ezer szavazókorú magyarországi lakost kérdeztek meg arról, hogy a június 9-ei európai parlamenti választáson melyik listára adnák le a voksukat.
Hann Endre, a közvélemény-kutató cég ügyvezetője az InfoRádióban elmondta: az előző, április végén készített felmérésük során „még nem voltak annyira elszántak” a kormánypártok szavazói mint most, május végén. Hozzátette:
a választani tudó biztos szavazók körében kicsit erősödött a Fidesz–KDNP, amely 48 százalékon áll.
A Medián legfrissebb kutatása alapján a Tisza Párt a legerősebb ellenzéki párt, amely 29 százalékot ért el.
A DK–MSZP–Párbeszéd pártszövetség némileg gyengült (7 százalék), de Hann Endre szerint várhatóan nem lesz veszélyben az ötszázalékos küszöb átlépése az esetükben. A Mi Hazánk ugyanakkor egy kicsit erősödött (6 százalékon áll Toroczkai László pártja), a Medián ügyvezetője azt mondta, hogy úgy látszik, „stabilizálni tudták a helyzetüket” a legutóbbi két felmérésük alapján.
Mint fogalmazott,
a Momentum „bizonytalan helyzetben van, a küszöbön billeg”,
5 százalékos mostani eredményükkel izgulhatnak, hogy mi lesz a sorsuk jövő vasárnap. Hann Endre úgy véli, az elmúlt időszak egyik nagy vesztese a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, amely legutóbbi adatfelvételük óta két százalékpontot esett vissza, és ez az adat szerintük főként az elmúlt egy-két év teljesítményéhez képest számít jelentős gyengülésnek. „A politika egészéből kiábrándult és kevésbé elkötelezett szavazók a Magyar Kétfarkú Kutya Párttól a Tisza Párthoz áramolhattak” – tette hozzá a Medián ügyvezetője.