A Flórián téri felüljáró felújítására 2018-ban írtak ki pályázatot, ám az egyetlen beérkezett ajánlat túl drága volt, így azóta sem kezdődhetett el a munka. Most azonban a források egy része rendelkezésre áll.
Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes az InfoRádiónak elmondta: a kudarcos e-jegyrendszer súlyos milliárdokat, akár 9 milliárdos effektív veszteséget is okozott a fővárosnak.
Hozzátette: kármentésként választott bíróságon sikerült megállapodnunk, és az előleget és kamatait visszaszerezni, ez 2,3 milliárd forint, és ebből elindítjuk a Flórián téri felüljáró rendbetételét. Közbeszerzést írunk ki, és remélhetőleg már idén ősszel el tud kezdődni a felújítása a felüljárónak, és talán 25 végéig be is fejeződik.
Kiss Ambrus arról is beszámolt, hogy elkészült az Állami Számvevőszék jelentése, amely a főváros 2020 és 2023 közötti gazdálkodását vizsgálta.
Mint mondta: az ÁSZ megállapította, hogy a fővárosi önkormányzat nettó befizetője a kormánynak, azaz többet fizetünk be szolidaritási hozzájárulásként, mint amit a feladataink ellátására a kormánytól kapunk. Tehát mi finanszírozzuk a kormány működését, és nem a kormány finanszírozza az önkormányzati rendszert.
Azt is megmutatta az ÁSZ vizsgálata, hogy egyébként az elmúlt években nem elherdáltuk a vagyont - emelte ki Kiss Ambrus.
Kiemelte: sajnos ilyen kormányzati elvonások mellett és ilyen negatív gazdasági környezetben ezt a forrást kénytelenek voltunk beforgatni működésbe.
Perben vagyunk a kormánnyal, hiszen a szolidaritási hozzájárulás kapcsán bepereltük már 2023-ban is, ezt a pert az Alkotmánybíróságon folytatjuk, hiszen a bíróság úgy döntött, hogy alkotmányossági aggályai támadtak a szolidaritási hozzájárulás rendszere kapcsán.
Az ÁSZ jelentése azt is megállapította, hogy a fővárosi tulajdonban lévő, de állami finanszírozású budapesti színházak eladósodottsága kritikus szintre nőtt. Az új színház üzleti tervét valószínűleg el sem tudja így fogadni a Fővárosi Közgyűlés.