Pénteken folytatódott az a polgári per, amelyet a 2019. május 29-i dunai hajóbaleset, a Hableány-katasztrófa áldozatainak hozzátartozói és a hét túlélő kártalanítása miatt indítottak a Fővárosi Törvényszéken – írja a Magyar Nemzet.
A katasztrófa túlélői és az áldozatok hozzátartozói összesen 4,3 milliárd forintnyi kártérítést követelnek a balesetben részes két cégtől, a Viking Cruises AG-tól és a Panoráma Deck Kft.-től.
A kártérítési per tavaly januárban, a távmeghallgatások sora 2022 szeptemberében kezdődött. A Dél-Koreában élő felpereseket zárt körű távközlési rendszeren keresztül hallgatja meg a bíróság. Máig a felpereseknek mintegy felét sikerült meghallgatni. A várakozások szerint
a polgári per még hosszú hónapokig, de akár évekig is eltarthat.
Jogászok becslése szerint a leendő ítélet indokolással együtt kiteheti majd a nyolcszáz oldalt, ami a kártérítési per óriási összegéből és a nagy számú felperesből adódik.
A polgári per kimenetelét gyökeresen befolyásolhatja a jelenleg még csak első fokon lezárult büntetőper. A Pesti Központi Kerületi Bíróság öt és fél év fogházra ítélte az ukrán hajóskapitányt, és hat évre eltiltották a foglalkozása gyakorlásától, ugyanakkor a segítségnyújtás elmulasztása vádpontban felmentették Jurij C.-t.
Az ítélet ellen az ügyészség a büntetés súlyosításért, a védelem felmentésért fellebbezett.
A felelősség kérdése döntő lesz a polgári perben. Amennyiben jogerősen is az ukrán kapitányt ítélik el, a kártérítési felelősség egyértelműen a Viking Sigyn üzemeltetőé, a Viking AG-é, a Hableány üzemeltetőjét, a Panoráma Deck Kft.-t semmilyen felelősség nem terheli. Ebből következik, hogy a 4,3 milliárdos polgári per következményeit is a Viking AG-nak kell viselnie.