A Balaton vízminőségét javító nagyszabású fejlesztést 2021 tavaszán kezdték, megvalósításakor 11 balatoni vízfolyáson különféle beavatkozásokat végeztek, és reaktiválták a nádas szűrőmezőket – írja a magyarepitok.hu.
A beruházást 5,139 milliárd forintból valósítja meg az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma, melyet az Európai Unió és Magyarország Kormánya biztosít vissza nem térítendő támogatásként.
A fejlesztés három projektrészt tartalmaz: a LOT2 és a LOT3 projektrészek munkálatairól itt írtunk bővebben, ezek a fejlesztések többek között a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer műtárgyainak rekonstrukcióját foglalták magukba. A LOT1 projektrész munkaterületén több helyszínen már befejeződtek az egyes részfeladatok:
- KÖV-csatorna: mederstabilizáció, sankolótér, átereszek, a monitoring állomások alépítményi munkái.
- Lesence-patak: sankolótér, áteresz, fenékduzzasztó, a Világos-patakot összekötő új csatorna és a monitoring állomások alépítményi munkái.
- Tapolca-patak: olajfogó műtárgy felújítása, uszadékfogó rács telepítése.
- Kétöles-patak: olajfogó műtárgy felújítása, a monitoring állomás alépítményi munkái.
- Nemesvitai-árok: sankolótér kialakítása, monitoring állomások alépítményi munkái.
A KÖV-csatorna, a Lesence-patak és a Nemesvitai-árok monitoring állomásainak felépítményi munkálatai jelenleg is zajlanak.
"A területen mintegy 89 000 köbméter szerves anyag kitermelését kell megoldanunk. A kitermelt anyag a szűrőmező területén marad és
hat úgynevezett költőszigetet alakítunk ki, amely a madarak fészekrakási lehetőségeit segíti elő"
– mondta Fischer László projektvezető.
A teljes beruházást várhatóan 2023. november közepére fejezi be a kivitelező cég, a SZABADICS Építőipari Zrt. A beruházást 5,139 milliárd forintból valósítja meg az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma, melyet az Európai Unió és Magyarország Kormánya biztosít vissza nem térítendő támogatásként.