A Válasz Online a honvédségnél történt fiatalítás jegyében leépített vezérkari nevekhez jutott, illetve terjedelmes cikket közölt a miniszter által január 17-én bejelentett, azonnali hatályú elbocsátásokról. Az összeállításból kiderül, még a miniszteri beszéd után, a helyszínen közölte az érintettekkel Szalay-Bobrovniczky Kristóf, hogy kiket mentenek fel már aznap a 8/2023-as kormányrendeletre hivatkozva, tehát azok közül, akik legalább 45 évesek és 25 évet szolgáltak.
Nevek:
- Sándor Zsolt altábornagy és Simon Attila János vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettesei (utóbbit három hónappal korábban léptették elő);
- Bozó Tibor vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója (nyugdíjba ment);
- Lippai Péter dandártábornok, a Magyar Honvédség szárazföldi parancsnoka (az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának megbízott dékánjaként folytatja);
- Sándor Tamás vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság parancsnoka;
- Kilián Nándor vezérőrnagy, egykori légierő haderőnemi szemlélő;
- Ugrik Csaba dandártábornok, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnoka;
- Kovács László dandártábornok, kibervédelmi haderőnemi szemlélő.
Rajtuk kívül többeket hívtak haza fontos NATO-beosztásból, például a szövetség legnagyobb missziója, a KFOR második emberét, Szpisják József dandártábornokot.
A felmentés a cikk szerint azonban nem jelent automatikus egzisztenciavesztést: az érintettek számára bevezetik a honvédelmi szolgálati juttatást. Ennek alapja az utolsó illetmény 70 százaléka, s akkor is megilleti az arra jogosultat az öregségi nyugdíj korhatár betöltéséig, ha mellette munkát vállal.
A (le)minősítési hullámnak azonban nincs még vége: pontozásra számíthatnak a még érintett maradók
- szakmai megfelelőség;
- nemzetközi tapasztalat;
- nyelvi készség;
- fizikai állapot;
- teljesítmény-értékelés alapján.
alapján.
Az intézkedés a szerződéseseket nem érinti, csak a hivatásosokat.
A lap nem tudta meg, hogy miért most volt erre szükség, amikor a szomszéd országban háború dúl.
Hogy a Magyar Honvédség fejnehéz, azt az összeállítás alapján részben az hozta létre, hogy a 2012-es szolgálati törvény óta a katonák nyugdíjkorhatára is 65 év, így sok vezető "beragadt" pozíciójába, a fiatalabb, tehetségesebb katonáknak így nem jutott a tudásuknak megfelelő rang.