Rendkívül erős földrengés rázta meg Törökország és Szíria egyes területeit hétfő hajnalban.
Orbán Viktor miniszterelnök a Twitteren fejezte ki részvétét. Azt írta: "részvétemet szeretném kifejezni a tragikus törökországi földrengést követően. Imádkozunk az áldozatok családjaiért. Utasítottam a magyar hatóságokat, hogy azonnali segítséget nyújtsanak Törökország számára."
Levelet is írt a kormányfő a török elnöknek. "Mély megrendüléssel és sajnálattal értesültem a pusztító földrengésről, amely Törökország déli részét sújtotta, és amely jelentős anyagi kárt és emberi veszteséget okozott. Ezúton is szeretném megerősíteni Önnek, hogy Magyarország e tragikus pillanatban Törökország mellett áll" - írta Orbán Viktor. "E szomorú alkalomból őszinte részvétemet nyilvánítom az áldozatok családjainak és gyors felépülést kívánok a sérülteknek, egyúttal kifejezem reményemet, hogy a magyar felajánlás hozzá tud járulni a mentési munkálatok sikeréhez" - zárta a török elnöknek írt levelét.
Novák Katalin köztársasági elnök a Sándor-palota közleménye szerint a Recep Tayyip Erdogan elnöknek küldött levelében szintén részvétét fejezte ki és együttérzéséről biztosította az áldozatok hozzátartozóit és a török népet.
A külgazdasági és külügyminiszter hétfő délelőtt egy Facebook-videóban aggodalmát fejezte ki a Törökországból érkező hírekkel kapcsolatban, amelyek szerint több százan vesztették életüket és ezrek sérültek meg a tíz tartományt is megrázó földrengésben.
"Törökország, a török nemzet Magyarország és a magyar nemzet barátja. Természetes, hogy ebben a bajban is török barátaink mellett állunk, és segítünk, amiben tudunk" - szögezte le. Azt is közölte:
"A belügyminiszter felvette a kapcsolatot török kollégájával, és Magyarország egy, kutatásban és mentésben komoly tapasztalatokat szerzett egységet ajánlott fel"
Szijjártó Péter arról számolt be, hogy ez az egység már indulásra kész, és amennyiben a törökök jelzik a fogadókészségüket, valamint azt, hogy hol számítanak segítségre, akkor a csapat azonnal útnak indul.
"Reméljük, hogy ezek a törekvések sikeresek lesznek, és sikerül elejét venni az áldozatok számának nagy arányú növekedésének, hiszen
ilyenkor mindig az a veszély egy-egy nagy földrengés után, hogy a romok alatt lévőket nem tudják időben kimenteni."
Magyarország tehát készen áll segíteni, és amennyiben a törökök jelzik az erre vonatkozó készségüket és igényüket, a magyar mentőcsapat azonnal megindul, hogy segítséget nyújtson török barátainknak - összegzett a miniszter.