A PDSZ első alkalommal tavaly tavasszal fordult a miniszterelnökhöz, azt kérve, hogy jelölje ki, kivel tárgyalhatnak a szakképzéssel kapcsolatos sztrájkköveteléseikről. Válasz híján decemberben újabb levelet írtak Orbán Viktornak, ismertette az előzményeket a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének. Komjáthy Anna elmondása alapján a kormányfő a sztrájktörvény értelmében köteles lett volna megjelölni tárgyaló felet, de mivel ez elmaradt, az állam hibájából nem kezdődtek meg a tárgyalások.
A PDSZ a múlt héten egy harmadik levelet is küldött, megjelölve abban azt is, hogy milyen feltételekkel fognak sztrájkolni a sztrájkövetelések érdekében. Az elnök hozzátette: 48 órás határidővel kérték a választ az ajánlatukra, ami nem történt meg, következésképp pénteken a munkaügyi bírósághoz fordultak.
A bíróság a végzésében arra hívta fel a kormány figyelmét, hogy
szerda reggel 9 óráig terjessze elő ellenkérelmét,
vagyis mondja meg, mit tart még elégséges szolgáltatásnak a szakképzési intézményekben tervezett, január 31-ei figyelmeztető sztrájk idején.
Komjáthy Anna emlékeztetett, ők azt vállalták, hogy a szakképzésben tanulók számára, akik a sztrájk idején megjelennek az intézményekben, felügyeletet biztosítanak. A sztrájktörvény értelmében, amennyiben nincs megállapodás a még elégséges szolgáltatásról, illetve törvény nem szabályozza, akkor a bíróságnak van joga eldönteni – a még elégséges szolgáltatásra vonatkozó – ajánlatok közül, hogy melyiket fogadja el – mondta a szakszervezeti vezető.
Komjáthy Anna jelezte,
amennyiben a bíróság nem fogadja el a PDSZ ajánlatát, megfellebbezik a döntést, és másodfokra viszik a kérdést.
A döntést az állam is megfellebbezheti, ez történt egy évvel ezelőtt is a közoktatásban hirdetett sztrájkkal kapcsolatban, amiben végül a Kúria döntött, a szakszervezetek javára.
A PDSZ elnöke hangsúlyozta az egész eljárást a munkavállaló kezdeményezésére indították el. A szakképzésben dolgozó kollégák jövő kedden sztrájkra készülnek.