Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Novák Katalin az új államfő – íme, a részletek

Infostart
2022. március 10. 11:45
Több mint kétharmaddal, 137 szavazattal választotta köztársasági elnöknek Novák Katalint az országgyűlés. Magyarország első női államfőjeként egyben az ország valaha megválasztott legfiatalabb köztársasági elnöke is.

Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke kihirdette a köztársaságielnök-választás eredményét. A szavazás érvényességét befolyásoló esemény nem történt.

A szavazáson 195 képviselő vett részt, az urnában 193 szavazat volt. Ezekből 5 érvénytelen, 188 érvényes.

  • Novák Katalin 137,
  • Róna Péter 51

szavazatot kapott.

A szavazás érvényes és eredményes volt – jelentette be a parlament alelnöke.

A kihirdetett országgyűlési határozat értelmében Novák Katalin köztársasági elnökként május 10-én lép hivatalba.

Ő lesz a hatodik köztársasági elnök a rendszerváltás után.

Az Országgyűlés felállva fogadta a nemzeti, valamint a történelmi zászlókat, majd elhangzott a Himnusz.

A volt tárca nélküli családügyi miniszter ezután letette az esküt, majd aláírta az esküpapírokat. Ezután Áder János előző köztársasági elnök, majd Kövér László házelnök és Orbán Viktor miniszterelnök köszöntötte az új államfőt. Utánuk a többi közjogi méltóság gratulált, majd a pártja képviselői következtek.

Az ellenzék távol maradt a választás eredményének kihirdetésétől.

A választási folyamat a Szózat eléneklésével és a zászlóvivők kivonulásával zárult.

Novák Katalin, akinek 15 perces jelölti beszédét élőben tudósítottuk, az első nő, aki közjogi méltóságot tölthet be Magyarországon, és ő is az eddigi legfiatalabb, aki betöltheti az államfői posztot.

Eddigi köztársasági elnökök

A rendszerváltás után öt köztársasági elnöke volt Magyarországnak: Göncz Árpád (1990–2000), Mádl Ferenc (2000–2005), Sólyom László (2005–2010), Schmitt Pál (2010–2012), Áder János (2012–2022).

Portré

Novák Katalin 1977. szeptember 6-án született Szegeden, Novák Zoltán és Mohácsy Katalin orvosok második gyermekeként. Veres Istvánnal húsz éve kötött házassága alatt három gyermeknek adott életet: Ádámnak, Tamásnak és Katának.

Egyetemi tanulmányait a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen, valamint a Szegedi Tudományegyetemen végezte, ösztöndíjjal Párizsban is tanult. Közgazdász. Élt az Amerikai Egyesült Államokban, Franciaországban és Németországban.

Pályáját a Martonyi János által vezetett Külügyminisztériumban kezdte 2001-ben. A gyermekekkel otthon töltött hat évet követően 2010 és 2012 között a külügyminiszter tanácsadója, 2012 és 2014 között Balog Zoltán miniszter kabinetfőnöke az Emberi Erőforrások Minisztériumában. 2014-től 2020-ig család- és ifjúságügyért felelős államtitkár. 2017 és 2021 között a Fidesz külügyekért is felelős alelnöke, 2018-tól országgyűlési képviselő. 2020-tól 2021-ig családokért felelős miniszter.

Alakítója a magyar családpolitikának. Számos családtámogatási lehetőség ösztönzője, kezdeményezője a Budapesti Demográfiai Csúcsnak és megálmodója a Stipendium Peregrinum ösztöndíjnak. Több családpolitikai írás mellett szerkesztője az „…Ami a miénk” ötven írás a családról című kötetnek.

A Francia Becsületrend lovagkeresztjének és a Lengyel Köztársasági Érdemrend parancsnoki keresztjének birtokosa, emellett számos magyar és külföldi szakmai és civil elismerésben részesült. Felsőfokon beszél angolul, franciául és németül, középszinten spanyolul. Hosszútávfutó. Keresztény hitét református közösségben gyakorolja.