Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Perre viszi a BKK az elektronikus jegyrendszer ügyét

Infostart / InfoRádió - Szabó S. Gergő
2021. szeptember 13. 15:00
Pert indít a BKK és Fővárosi Önkormányzat az elektronikus jegyrendszer kudarca miatt az ügyben leszerződött német cég ellen. A projekt vesztesége a legfrissebb fővárosi számítások szerint több mint 9 milliárd forint is lehet.

Sajtóértesülések szerint nemzetközi választott bíróság elé viszi az elektronikus jegyrendszer szállítóját, a német Scheidt & Bachmann céget a Budapesti Közlekedési Központ. A Népszava információja szerint a társaság döntését a városvezetés is támogatja. Az ügyben az InfoRádió is kereste a Fővárosi Önkormányzatot és a BKK-t, a válaszok már váratnak magukra.

A Népszava eközben kiemelte, hogy az indoklás szerint az elektronikus jegyrendszer tervezésére, kiépítésére és üzemeltetésére 91 millió euróért – akkori áron 27 milliárd forintért – a vállalkozó német cég a projekt hét fázisából csupán négyet teljesített, a rendszer soha nem működött, a megvásárolt jegyleolvasók, kapuk egy része raktárban porosodik. A legfrissebb fővárosi számítások szerint

a projekt vesztesége több mint 9 milliárd forintra lehet. A teljes költség pedig időközben csaknem 37 milliárdra nőt.

A perindítás évek óta napirenden van, a mostani időzítés mégis meglepő, Az előző városvezetés(ek) korrupciógyanús ügyeit vizsgáló bizottság ugyanis éppen most jutott el a projekt tárgyalásáig. A momentumus Havasi Gábor tanácsnok vezette testület legutóbbi ülésén heves vita után döntött arról, hogy Vitézy Dávid, a BKK korábbi vezérigazgatója, a projekt elindítója, Szeneczey Balázs korábbi illetékes főpolgármester-helyettes, valamint az e-jegy rendszer bukása miatt menesztett egykori BKK vezérigazgató, Dabóczi Kálmán mellett Tarlós István korábbi főpolgármestert és Walter Katalint, a BKK jelenlegi vezérigazgatóját is meghallgatnák az ügyben. Az ülés napját viszont még nem tűzték ki, így

a perről szóló döntés ettől függetlenül született.

Karácsony Gergely főpolgármester ugyanakkor már az önkormányzati választási kampányban ígéretet tett az elszámoltatásra. A szándékot tovább erősítette a BKK 2019-ről készült pénzügyi beszámoló, amely szerint 4,7 milliárdos veszteséggel zárták az évet.

A BKK menedzsmentjét – élén Dabóczi Kálmán vezérigazgatóval –, valamint a projekt felelőseit még Tarlós István menesztette. A korábbi főpolgármester büntetőfeljelentést is tett a beruházással kapcsolatos esetleges visszaélések tisztázása érdekében.

A BKK új vezetése számára készített jelentés hosszan sorolta a bukás okait, de úgy vélték, hogy a Scheidt & Bachmannal 2014 őszén aláírt szállítói szerződés alkalmas volt arra, hogy szigorú projektvezetés mellett a beruházás sikeres legyen. Csakhogy a szerződést többször is módosították, méghozzá a fővárosra nézve előnytelenül.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Perre viszi a BKK az elektronikus jegyrendszer ügyét
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást