Támogatási szerződést kötött az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) és a MÁV-HÉV Zrt. konzorciumával a gödöllői és a csömöri (H8-as és H9-es) HÉV-vonal teljes felújításának, illetve a 2-es metróval való összekötésének tervezésére, előkészítésére.
Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati államtitkára, aki egyben Pest megye 5-ös számú választókerületének fideszes országgyűlési képviselője, a csütörtöki, budapesti aláírás alkalmából tartott sajtótájékoztatón a közlekedésfejlesztést az agglomerációs térség egyik legfontosabb kérdésének nevezte.
Emlékeztetett arra, a főváros több mint egy éve döntött arról, hogy nem lesz HÉV-fejlesztés és nem lesz közvetlen összeköttetés sem a 2-es metróval. A kormány azonban „Karácsony Gergelyékkel szemben” úgy döntött, a programot akkor is meg kell valósítani, ha azt a főváros nem akarja. A kormány átvállalta a programot, és a mostani aláírással megteszi az első komolyabb lépést a vasútvonal fejlesztéséhez – mondta Tuzson Bence.
Vitézy Dávid, a BFK vezérigazgatója kiemelte, hogy a gödöllői HÉV-vonalon 1941 óta nem volt „érdemben egy komplett, átfogó infrastruktúrafelújítás”, és a biztosítóberendezés is azt a kort idézi, amikor nem a jobb oldali közlekedés volt honos a vasúton, illetve Magyarországon.
Vitézy Dávid az InfoRádiónak megjegyezte, Kelet-Pesten számos agglomerációs település, köztük Mogyoród, Kerepes, Kistarcsa vagy Gödöllő, illetve a XIV. és XVI. kerület esetében is, a gödöllői HÉV egy szunnyadó potenciállal bíró vonal. Bár ma sem használják kevesen, naponta több mint 35 ezren, tette hozzá, a felújítással, a sebességkorlátozás eltörlésével, a 40 évesnél is öregebb járművek lecserélésével és az Örs vezér téren a 3-as metróval való összekapcsolásával ez Budapesten belül megkétszerezhető lenne.
Hozzátett: miután egy óriási beruházásról van szó, sok évig tart annak az előkészítése. „Megértem, ha a gödöllői HÉV bármelyik utasa türelmetlen, de én azt tudom ígérni, hogy gőzerővel nekiállunk a munkának, és ha minden jól megy, akkor jövő év végére építési engedélyeink, 2023 végére kiviteli terveink lehetnek.” Ezt követően, 2024-től indulhat meg a kivitelezés, ha a következő kormányzati és európai uniós ciklusban a finanszírozást mögé lehet majd tenni. Azonban, hogy milyen ütemezéssel tud majd pontosan megvalósulni a felújítás, arról – a tervek hiányában – felelőteln dolog lenne ma fixet mondani – hangsúlyota a BFK vezérigazgatója.
Vitézy Dávid szerint óriási az igény, hogy versenyképes kötöttpályás közeledés legyen, ennek megfelelően tehát felgyorsítanák a HÉV-et, hogy lakott területen kívül 100 km/h-val haladjon, mindenhol akadálymentes peronokat, P+R parkolókat és biciklitárolókat létesítenének az agglomerációs szakaszon. A budapesti XVI. kerületi szakaszon a megállok kiosztása változna, áthelyezve a mai súlypontokra, több szakaszon pedig a föld alá süllyesztenék a HÉV-et kéregvezetésben. Az Egyenes utcai lakótelepnél létrehoznának egy új vasúti–HÉV átszálló csomópontot, míg az Örs vezér terét külön szintben, vélhetően magas vezetésben keresztezné az útvonal, és kapcsolódna be a metróvonalba.
Gödöllőn negyedórás, Csömörön félórás követésben gondolkodnak, Cinkotától befelé viszont egy sokkal sűrűbb, lényegében egy 5 percenkénti metróközlekedésben. A rákosfalvai lakótelep pedig a M2-es teljes kínálata lenne már elérhető.