„Új közparkot tervezünk Észak-Csepelre, nyílt uniós tenderrel indul a munka” – írja Facebook-oldalán Fürjes Balázs Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár.
Mint az államtitkár beszámol róla, pénteken az Európai Unió hivatalos közbeszerzési értesítőjében a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) megindította a nyílt európai uniós közbeszerzési eljárást a 36 hektáros, új, nagy csepeli közpark tervezésére.
Fürjes Balázs azt írja, hogy a közlekedés, azon belül is a közösségi, leginkább a kötöttpályás közlekedés és az otthonteremtés mellett Budapesten a zöldítés a legfontosabb városfejlesztési feladat.
Új közparkot tervezünk Észak-Csepelre, nyílt uniós tenderrel indul a munka. Ma az Európai Unió hivatalos közbeszerzési...
Közzétette: Fürjes Balázs – 2021. január 29., péntek
„Egy éve megállapodtunk Baranyi Krisztina ferencvárosi és Borbély Lénárd csepeli polgármesterrel és a főpolgármesterrel, hogy Észak-Csepel keleti csücskében, sok ezer négyzetméter területen létrehozunk egy új, mindenki által látogatható, nyitott közparkot. Mi van ma itt? Hulladék, mocsok, pusztulás” – áll a posztban.
Ebben a videóban a csepeli helyszín jelenlegi állapota mellé ellenpontként a 2018-ban átadott Orczy-parkot tették:
Fürjes Balázs azt írja, hogy három Városmajornyi területen indul majd a megújulás, a BFK, a pályázat győztesével szerződik majd. Ezek megvalósulására lehet számítani a bejegyzés szerint:
- nagy, szabad pihenőterek, tisztások
- gyalogos- és kerékpárosutak, sétányok, ösvények
- védett, fás ligetek
- közösségi kertek szeglete
- közösségi sportpályák, kültéri fitnesz, mászófalak, görpark
- padok, Duna parti teraszok, kiülők, utcabútorok
- biciklis-gyalogos hidak a ferencvárosi partszakasz felé
Az államtitkár által kiemelt kötöttpályás közlekedés itt is hangsúlyos szerepet kap: „Egyik oldalról a fejlesztés alatt álló és Kálvin térig hosszabbítandó csepeli hév és a Weiss Manfréd úti kerékpárút határolja – írja –, délről a jövőbeni Galvani-híd kapcsolódó körútja és a rajta futó villamos és kerékpárút, a Kis-Dunán keresztül Ferencváros fejlesztési területei fele pedig gyalogos és kerékpáros hidakat készítünk elő.”
A tervezésbe a helyieket is bevonják, ígéri Fürjes Balázs. És a fejlesztés még egy fontos elemére felhívja a figyelmet: „Külön érdekesség lesz a ma még Budapesten sehol nem alkalmazott »wetland« kultúra. Mi ennek a lényege? Megépül egy csapadékvizet környezetbarát módon kezelő vizes élőhely. A lehullott csapadékot a rendszer helyben hasznosítja, a külön erre a célra telepített zöldfelületek elpárologtatják, ezzel csökkentik a városi hőszigethatást és javítják a városi mikroklímát. A csapadékvíz táplálja a zöldfelületek növényeit, újra hasznosul, és nem terheli tovább a korlátozott kapacitású fővárosi közcsatornarendszert. A csapadékvíz egy részét emellett eltárolják, így szélsőségesen száraz időjárás esetén öntözni lehet vele a zöldfelületeket. A vizes élőhelyen számos növény- és állatfaj telepedhet meg, emelve a terület biológiai sokszínűségét.
A tervezési pályázat idén májusban zárul, a tervek, közösségi tervezésben és az önkormányzatokkal egyeztetve, két év alatt készülhetnek el.”