Novák Katalin azt mondta: a bankok 784 milliárd forint támogatást folyósítottak, 33 ezer esetben már megszületett, vagy úton van a gyerek.
A második gyerek megszületése után a maximum tízmillió forint babaváró támogatásból fennmaradó, még törlesztési kötelezettség alatt álló összeg 30 százalékos csökkentésével hatszázan éltek, ötvennégy esetben pedig azoknál a pároknál, akiknek három gyerekük született, a teljes - a gyerekek meg nem születése esetén törlesztendő - összeget elengedték - tudatta az államtitkár.
Kiemelte: a koronavírus-járvány alatt könnyebbé tették az igénylést. Példaként említette, hogy augusztus 17-éig a gyerek születését követően is lehet igényelni a támogatást, a munkájukat elvesztők jogviszonya pedig meghosszabbodik a veszélyhelyzet idejével, ha szeptember 16-ig újra elhelyezkednek.
Továbbá a veszélyhelyzet előtt kötött szerződések esetén év végéig hitelmoratóriumot lehet kérni - mondta.
Novák Katalin beszélt arról is, hogy öt éve vezették be a családi otthonteremtési kedvezményt (csok), amelyet azóta 145 ezer család vett igénybe, vagyis a csok 600 ezer ember otthonteremtéséhez járult hozzá 455 milliárd forinttal.
- Új lakás vásárlásához 42 ezer,
- használt lakás vásárlásához 95 ezer,
- meglévő otthon bővítéséhez nyolcezer család kapott csokot.
A támogatásban részesülők mintegy fele kétgyermekes, 38 százalékuk leendő vagy már nagycsaládos, 15 százalékuk egygyermekes vagy egy gyermeket vállaló - mondta.
Hozzátette, a csokot felvevők kétharmada már meglévő gyerekek után vette igénybe a segítséget, harmaduk pedig a jövőben szeretne gyerekeket vállalni: összesen körülbelül 75 ezer gyereket vállaltak a szerződésekben.
Novák Katalin kérdésre válaszolva elmondta: a járvány alatt az igénylést azzal is könnyítették, hogy a babaváró támogatáshoz elég volt, ha a szerződéskötéskor vagy a feleség vagy a férj volt jelen meghatalmazással, és dolgoznak rajta - tette hozzá -, hogy a szükséges igazolások beszerzését is egyszerűbbé, digitálissá tegyék.
Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke hangsúlyozta, hogy
a babaváró támogatás a magyar bankpiac legsikeresebb terméke,
népszerűsége a járvány alatt sem csökkent: 160 milliárd forintot igényeltek az emberek.
Áprilisban például 46 milliárd forint babaváró támogatást és 13 milliárd forint személyi kölcsönt folyósított a bankszektor, 2019 második fél évében pedig több babaváró támogatást folyósítottak, mint lakáshitelt - mondta.
Hozzátette: a támogatást felvevők átlagosan 9,7 millió forintot igényeltek, a bankok az előírt tíz nap helyett 3-6 napon belül folyósították az összegeket.