A járványügyi veszélyhelyzetben elengedhetetlen gyors kormányzati döntéshozás indokolta a rendkívüli jogrend bevezetését – jelentette ki az igazságügyi miniszter. Varga Judit az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta: a kabinet a csütörtökön véget ért időszakban eltérhetett a törvényi rendelkezésektől, ugyanakkor a parlamentnek bármikor lehetősége volt visszavonni ezt a jogosítványt. Hozzátette: mostantól ismét az országgyűlés változtathat a jogszabályokon.
A nemzetközi bírálatokkal kapcsolatban a tárcavezető megjegyezte:
miközben Magyarországon csak a feltétlenül szükséges ideig volt érvényben a rendkívüli jogrend, több uniós tagállam még midig fenntartja a különleges intézkedéseket.
Varga Judit szerint az európai döntéshozókat felkészületlenül érte a koronavírus járvány, de az unió végül koordináló szerepet tudott betölteni a védekezést hatékonyan végző tagállamok között.
Az igazságügyi miniszter szerint az Európai Bíróság ítélete megerősítette a civil szervezetek külföldi finanszírozásáról szóló magyar törvény célkitűzését, az átláthatóság biztosítását. Varga Judit elmondta:
az uniós törvényszék a cél elérésének módját kifogásolta, amikor a közösségi jogot sértőnek mondta ki a szabályozást.
Hangsúlyozta: a törvény átalakításáról a kabinet egyeztet majd Brüsszellel.
A tárcavezető arról is beszélt, hogy a feltételes szabadlábra bocsátás szabályozásának felülvizsgálata azt a célt szolgálja, hogy gyilkosság vagy emberölési kísérlet elkövetőjét ne lehessen a büntetése letöltése előtt kiengedni. A börtönkártérítések átalakításával kapcsolatban Varga Judit kiemelte: a jövőben az áldozatoknak, sértetteknek kell a középpontba kerülniük, például őket kártalanítsák az elítéltek kártérítéséből.
Az uniós válságkezelő alappal kapcsolatban az igazságügyi miniszter Magyarország céljának nevezte, hogy a forrásokat méltányosan osszák szét a bajba jutott tagállamok között.