- A Magyar Reklámszövetség üdvözli a reklámadó felfüggesztését
- Elemző a gazdaságvédelmi akciótervről: sok ilyet még!
- Gulyás Gergely a Die Weltnek: jobb az Európai Néppártban, mint kívül
- Handó Tünde: uniós sereghajtók vagyunk a kezdő bírói fizetésben
- Jelentős adóegyszerűsítés, áfacsökkentés - íme a gazdaságvédelmi akcióterv
- Nem az árakban jelentkezik majd a szállásáfa-csökkentés
- Varga Judit: először a "nagy elefántoknak" kell megegyezni a csúcsjelöltről
- Végre egy gyümölcs, aminek jót tett az őrült májusi időjárás
Hajóbaleset
A tragikus dunai hajóbalesettel kapcsolatban Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a csütörtöki Kormányinfón a kormány részvétét fejezte ki az érintettek hozzátartozóinak és a dél-koreai népnek. A mentésben résztvevőknek köszönetét fejezte ki, a dél-koreai hatóságoknak minden információt átadtak és átadtak, "a kapcsolat folyamatos" - mondta Gulyás Gergely, aki arról is beszámolt, már csak hárman vannak kórházban, nem heten.
EP-választás
Sokan mentek szavazni, az EU-ban most kialakult helyzetben a magyar kormány nem támogatja a csúcsjelölti rendszert - mondta Gulyás Gergely. Nyomatékosította: sem Manfred Webert (Néppárt), sem Frans Timmermanst (szociáldemokraták) nem támogatják csúcsjelölti ambíciójukban. "Timmermans esetében azt tudjuk elmondani, nem alakíthat Soros György kormányt."
Közigazgatási bíróságok: elhalasztva
Gulyás Gergely bejelentette: a vita kereszttüzében nem vezetik be a közigazgatási bíróságok rendszerét, de nyitottak a vitákra, ezek végéig nem vezetik be. A halasztás bizonytalan idejű.
Gazdaságvédelmi akcióterv
Erről rendkívüli módon Varga Mihály számolt be. Pontjait sorolva a pénzügyminiszter közölte: a munkahelyteremtés fontos pillére a gazdasági növekedésnek, már csak 3,5 százalékos a munkanélküliség. Ezzel kapcsolatban bejelentette: 13+1 pontos támogatási program jön 1) Szociális hozzájárulási járulék 2 százalékkal csökken. 2) 13 százalékról 12-re csökken a kisvállalati adó (kiva) mértéke 2020-tól. 40 ezer vállalkozást érint. 3) Adóösszevonások jönnek, ezek között kivezetik az evát, összevonják a járulékokat. 4) Az "adófeltöltés" rendszere megszűnik, ez segíti a vállalkozások működését, így az előző év adójának összegét még 5 hónapig tudják használni a vállalkozásokat. 5) Reklámadó: 0 százalék. 6) A szálláshelyek forgalmi adóját 18 százalékról 5 százalékra csökkentik, ennek a helyére egy 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulás lép. 7) Építőipart segítő lépés: aki felújít, 5 millió forintig adó-visszatérítést lehet kapni. 8) Munkásszállók építése: van már ilyen program az önkormányzatok számára, 2019 őszétől a magáncégekre is kiterjesztik. (Zalaegerszegen, Szengotthárdon van ilyen.) 9) Fejlesztési adókedvezmény 500 millió forint feletti értékhatárnál. 10) A vállalati hitelek felvételét segítve a kormány a Garanticában tőkeemelést hajtanak végre. 11) Vállalkozásfejlesztési adó. és hitelkedvezmények jönnek. 12) Öntözési rendszer: kifejezetten alacsony az országban az öntözött területen nagysága uniós viszonylatban, 2020 és 2030 között évente 17 milliárd forint értékben támogatják e terület gyarapítását. 13) Innovációs támogatás: eredményes kutatásokat szeretne támogatni a kormány, erre az ideinél 32 milliárd forinttal többet adnak. +1) Stabilitási lépésként a kormány úgy döntött, június 3-ától jön a már korábban megismert Magyar Állampapír Plusz. Az ötödik évben 6 százalékot érhet el a kamat.
A gazdasági akciótervről lehet kérdezni. Áfacsökkentés zöldség-gyümölcs fronton?
Varga Mihály: folyamatosan jönnek az ágazati észrevételek, a kormány adófilozófiája mindig is az volt, hogy a fogyasztási típusú adók a magasabbak, a munkát terhelők alacsonyabbak. Így tehát nem várható.
Azonnali átutalási rendszer: csúszik-e, ha igen, mennyit?
Varga Mihály: a döntést a Magyar Nemzeti Banknak kell meghozni. Volt már javaslat a tolásra, de nem a kormány dönt ebben.
Barcza Györgyöt ki követi az Államadósság-kezelő Központ élén?
Varga Mihály: egy megfelelő személy.
Szállásáfa: hogyan fog működni?
Hasonlóan az éttermihez. Ez egy nagyon éles versenyben működő piac, az áfacsökkentés célja és az adóátalakítás célja, hogy a pénz visszakerüljön a turizmusba. Még mindig gond a férőhelyek száma, ezért ebbe be kell ruházni helyi szinten.
A gazdaságvédelmi akcióterv hatása a növekedésre?
Varga Mihály: 4 százalék körül marad 2019 végén is. Jövő kedden bejelentés lesz a 13+2. pontról, ami a magyar gazdaság ellenálló-képességéről szóló költségvetést mutat be.
Mennyi adóbevétel esik ki az akcióterv miatt?
Varga Mihály: lehet számolni egy statikus modellben, ha azonban a növekedés tartós marad, azzal számolhatunk, hogy növekedni fog a befolyt adóbevétel. A cél, hogy az EU-s átlagé fölött növekedjen a magyar gazdaság. Közben csökkennie kell az államadósság szintjének.
Mekkora az esélye annak, hogy uniós pénzeket veszít Magyarország?
Varga Mihály: ezt a veszélyt nem szabad elbagatellizálni. Magyarország áll minden olyan eljárás elé, ami a döntéseket vizsgálja. Mindenre van B és C terv. Arra törekszünk, hogy Magyarország szövetségeseivel érveljen amellett, hogy akik az EU lendületét adták, ne legyenek büntetve.
Környezetvédelmi okokból visszafoghatják az európai autógyártást a jelenlegi formában. Mi jön most?
Varga Mihály: össze kell hangolni a különböző érdekeket. Nekünk arra kell felkészülni, hogy a hatások bennünket is elérhetnek. Csehországot már elérték, a lassulás érzékelhető.
Mi lesz a költségvetés csökkentésével? Mi lesz akkor, ha recesszió jön Európában?
Varga Mihály: kezdem az utóbbival. Ha lassulás lesz, a józan megfontolás és az egyensúlyra törekvés kap teret. Egyre inkább egyensúlyi költségvetések jönnek, tehát nominálisan is nulláshoz közeliek. Ami az idei évet illeti: a gazdaságvédelmi akcióterv lépéseinek kisebb része lép életbe már idén.
Mit jelent a költségvetésekre nézve a gazdaságvédelmi akcióterv 13+1 lépése?
Varga Mihály: nehéz megmondani a szám szerinti hatásokat, akkor lehet majd véglegesíteni számokat, ha már be vannak vezetve az intézkedések. Adóbevallási adatok alapján körülbelül 5 milliárd forinttal lesz könnyebb a kisvállalatoknak.
Van-e tartalék arra, ha Brüsszel nagy méretű támogatásokat tart vissza?
Varga Mihály: nem számolunk ezzel.
Egészségügyi béremelés - 1500-2300 forintos órabérük van az orvosoknak. Mi lesz a béremelésükkel?
Varga Mihály: tartalékalapot képezünk arra, hogy az ágazati bértárgyalások eredményei mögött legyen fedezet.
Hálapénz: vannak-e számítások a mértékre?
Varga Mihály: van egy eltökélt szándék a kivezetésére, tisztességes bér kell, és akkor nem lesz. Vannak számítások, hogy mennyi. (A mértékéről nem mondott számot a miniszter.)
Mikorra teszi a kormány, hogy hazaáramlik a munkaerő?
Varga Mihály: ez a folyamat már megindult a KSH adatai szerint, és erősödhet ez a folyamat a béremelkedés lendületével. A gazdaságvédelmi akcióterv intézkedései segítik ezt a folyamatot, alacsonyabb adminisztratív terhek, könnyebb munkavállalási lehetőség, magasabb bérek.
Része-e a k+f fejlesztésnek az akadémiai kutatóhálózatok támogatása?
Varga Mihály: erről Gulyás Gergely beszél később.
Mentesítik-e a diákokat a járulékfizetés alól (diákmunka)?
Varga Mihály: jelenleg vizsgáljuk ennek lehetőségét.
Nem lesz-e túlfűtött egy válság küszöbén a túl gyorsan növekvő gazdaság?
Varga Mihály: van abban fantázia, hogy jobban lassul vészhelyzetben, aki gyorsabban halad, de én nem látom ennek a veszélyét. 2 százalékkal fölötte kell, hogy legyen a magyar növekedés az EU-átlagnak. Nehéz lesz egy vámmentes gazdasági közösségben, az Európai Unióban. Kockázat mindig van, fejemre eshet egy lámpa például.
Varga Mihály távozik
Gulyás Gergelytől lehet kérdezni.
Trócsányi László helyett ki lesz az igazságügyi miniszter?
Gulyás Gergely: június 23-ával távozik a miniszter úr, utódjáról nincs döntés.
Ki lesz a magyar kormány csúcsjelöltje?
Gulyás Gergely: Frans Timmermanson és Manfred Weberen kívül mindenkit megfontolunk, tisztában vagyunk a súlyunkkal. Nem az lesz a szempont, hogy milyen pártcsaládból érkezik a jelölt.
Hajókatasztrófa: várható-e a szabályozás megváltoztatása?
Gulyás Gergely: most a vizsgálat ideje van, azután derül ki, szükséges van-e jogszabály-módosításra.
Miért állt el a kormány a közigazgatási bíróságok létrehozásától?
Gulyás Gergely: mindig igazat szoktam mondani, a nemzetközi kritikák az igazságszolgáltatás függetlenségét érték, meg kell várni ennek a vitának a végét. Ha ez megtörtént, elővesszük a tervezetet újra.
Közigazgatási bíróságok: miért pont most döntött így a kormány, pár nappal az EP-választás után?
Gulyás Gergely: értékelte a kormány a helyzet, az utolsó pillanat volt így dönteni. A támadások mögött a bevándorlás elutasítása áll. A vitáknak egy olyan része van, ahol nem szabad aggályokat hagyni, ez az igazságszolgáltatás függetlensége. Önsorsrontásnak tűnt volna egy még liberálisabb jogállam irányába, a közigazgatási bíróság csak további szigort jelentett volna az igazságszolgáltatásban, ezt utasították el a kritikák.
A közigazgatási bíróságok ügyében történt visszalépés segít-e a Fidesznek az Európai Néppártban maradni?
Gulyás Gergely: a felfüggesztés ügyében az Európai Néppárt térfelén pattog a labda, eldönti, hogy milyen irányba indul el. Ha a kampány utolsó heteit nézzük, sokan értenek velünk egyet, jobbra is nyitva kell tartani az együttműködés lehetőségét. A Néppárt veszített mintegy 40 képviselői helyet, a parlament negyedét sem teszi ki, ennek megfelelően kell vizsgálni, hogy ki kinek adjon tanácsot.
Mi lesz az Európai Bizottság kritikáival?
Gulyás Gergely: elmondtuk, melyek azok a pontok, amelyekben nem engedünk. CEU-ügyben nem tervezünk módosítani. A közigazgatási bíróságok tekintetében nem véstük kőbe az álláspontunkat. Sajnos senkit nem érdekel, hogy a közigazgatási bíróságok erősítették-e volna az igazságszolgáltatást vagy sem, az én véleményem szerint nem.
Melyik frakcióba ül be a Fidesz?
Gulyás Gergely: az Európai Néppárt tagjai vagyunk.
Van-e olyan település, amelyikkel elégedetlen a Fidesz az EP-választások után?
Gulyás Gergely: nem szabad elégedettnek lenni, de nyilván ahol 50 százalék fölött van az eredmény, ott nincs annyi esélye egy összefogott ellenzéknek sem. A bázis a tavalyi országgyűlési választás. Most egy önkormányzati választás jön, ahol a helyi polgármester személye és teljesítménye fog számítani. A mi polgármestereink 5-10 százalékkal népszerűbbek a Fidesznél a városokban. Így van ez Budapesten is.
Strache-botrány: miért mondta azt a bukott osztrák alkancellár, hogy központosított médiát akar, amilyen Magyarországon?
Gulyás Gergely: nem tartjuk helyesnek, amit mondott. Ha 400 médium, amibe a falusi hírmondók is benne vannak, akkor az egy német modell. Ausztriában másfél évvel a ciklus kezdete után a világháború óta legnépszerűbb kormány bukott meg.
Közigazgatsági bíróság: volt-e valaminek (Trócsányi László uniós biztossága) a feltétele a visszalépés?
Gulyás Gergely: nem. Én nem látok ilyen összefüggést.
Trócsányi László távozásával lesz-e egy nagyobb kormányátalakítás?
Gulyás Gergely: kormányátalakítás most nem lesz. Nem tekinthető kormányátalakításnak egy miniszter távozása azért, mert EP-biztosjelölt.
Mit szól a Fidesz Michel Barnier jelöléséhez?
Gulyás Gergely: erről nem fogok mondani semmit, nem akarom rontani senkinek sem az esélyeit. Az igaz, hogy Junckerral szemben Barnier-ra szavazott 2014-ben. Michel Barnier is azok közé tartozik, akiket a magyar kormány támogatna.
Hajókatasztrófa: a Hableányon voltak-e mentőmellények?
Gulyás Gergely: voltak. A hajót 7 másodperc alatt gyűrte maga alá a másik.
Trócsányi László utódja ki lehet igazságügyi miniszterként?
Gulyás Gergely: mindenki esélyes, amíg nincs döntés.
Lehet-e megegyezés az MTA kutatóhálózatai ügyében?
Gulyás Gergely: 130+32 milliárdot fordít a kormány a kutatás-fejlesztésre jövőre. A kormány nem az MTA alatt képzeli el a kutatóhálózatok működését.
Miért kell visszafizetni a babaváró hitelt, ha elválnak?
Gulyás Gergely: nem kell. Csak kettéválik a hitel. A kamattámogatás valóban megszűnik.
Mit szól a kormány ahhoz, hogy az MTA nem fogadja el az akadémiai törvény szövegét?
Gulyás Gergely: azt a parlamentnek kell elfogadnia.
Javult-e a magyar kormány pozíciója az EU-n belül?
Gulyás Gergely: javult valamivel.
Hány százalék az esélye annak, hogy idén év végén néppárti lesz a Fidesz?
Gulyás Gergely: nem lenne szerencsés, ha elmondanám a véleményemet. Az együttműködéseknek van tere, meg kell adni a jelentős legitimációval megválasztott vezetőknek a tiszteletet. A Salviniékkal való, frakciószintű együttműködés esélyét csekélynek látom, mert vannak olyan szereplők, akikkel nem lehetséges az együttműködés.
MTA-ügy: miért tért el a kormány a kutatóhálózatokról kötött megállapodástól?
Gulyás Gergely: az MTA tért el, nem fogadták el a kormány javaslatát. Egy éve zajlik az egyeztetés, jövő kedden be lesz nyújtva a törvényjavaslat az Országgyűlésnek. Próbáltunk kompromisszumot kötni, és nem tudom hibáztatni az MTA elnökét, hogy az elnökség elé vitte a kormány javaslatát.
Miért nem mondja ki a kormány, kit támogat EB-csúcsjelöltként?
Gulyás Gergely: számtalan tárgyalás, érdeklődés, megkeresés zajlik a háttérben. Ha minket egy külföldi államfő megkeres minket, elmondjuk a véleményünket, de tisztában vagyunk a súlyunkkal.
Van-e összefüggés a vissza nem térítendő támogatásból épített szállodák és a szállásáfa csökkenése között?
Gulyás Gergely: nincsen, a turizmus a magyar gazdaság húzóágazata. A Kisfaludy-program keretében nem magánszemélyeket támogattunk, hanem beruházásokat. Ez az ország egészének az érdeke.
Azt ígérték, idegenrendészeti hivatal áll föl, hol tart ez?
Gulyás Gergely: időarányosan jól áll az átalakítás, ennek illetékese a Belügyminisztérium. Menekülttáborokat mindenhol bezárunk, ahol nincs rá szükség.
Dél-budai szuperkórház ügye - hogy áll?
Gulyás Gergely: júniustól 1,5-2 év lesz a tervezés, 2021-ben alapkőletétel lehet, ha lesz ennyi idő alatt engedélyes terv.
Szent János-kórház - hogy áll a felújítása?
Gulyás Gergely: a Kútvölgyiben osztályátadás volt nemrég, 500-600 aktív ágy lesz és 350 rehabilitációs.
Nem áll túl jól Magyarország export-versenyképessége, mit tesz a kormány?
Gulyás Gergely: mivel jönnek a beruházások, ebben lesz javulás, hisz a beruházók exportra termelnek. A rangsorban folyamatosan lép előre Magyarország.
Kikkel tudnak együttműködni az Európai Bizottság felállításánál?
Gulyás Gergely: mindenkivel, aki alkalmas a feladatára. A vezető tisztségviselők több párthoz fognak tartozni. Örülnénk neki, ha minél többen tartoznának az Európai Néppárthoz ezek közül. Nem voltunk nagy kiszavazók a frakcióból, 98 százalékban együtt szavaztunk a Néppárttal az előző ciklusban.
Milyen orosz részesedés lesz a magyarországi járműjavításban? Mi indokolja a verseny mellőzését?
Gulyás Gergely: az év végéig lezárul az ügylet, az a cél, hogy Magyarországon zajoljon a javítás. A beruházás kiemelt nemzetgazdasági jelentőségű, ezért a törvény szerint nem kellett versenyeztetés.
2006-2010 közti időszak elszámoltatásos kampánya: mi maradt ebből 2019-re?
Gulyás Gergely: jogállami keretek között került, illetve kerülhetett volna sor az elszámoltatásra.
A Kormányinfó véget ért
Köszönjük olvasóink megtisztelő figyelmét, maradjanak továbbra is az Infostarttal!