Hosszú és rövidtávú hatása egyaránt van annak, ha valaki nem megfelelő napszemüveggel ugrik neki a nyárnak - figyelmeztetett az InfoRádióban Schneider Miklós, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Kilinikájának adjunktusa.
"Két fontos szembetegség is van,
amit bizonyítottan okoz az UV-sugárzás: az egyik a szürkehályog, a szemlencsének az elhomályosodása, a másik a kúszóhályog, ami egy kötőhártya-vastagodás, ez a szaruhártyára is rákúszik"
- ecsetelte Schneider. Mindkét betegség évek, évtizedek alatt alakul ki, de mindkettő műtéti úton gyógyítható.
Az UV-hatásnak betudható a különféle daganatok, rákos megbetegedések kialakulása, hasonlóan a bőrhöz; a szemhéjon is kialakulhat rák (kis barna foltok formájában látszik), illetve a szem belsejében is, ami sokáig rejtve marad, nem okoz tüneteket.
"Pici látótérkiesés formájában okozhat panaszt. Ha az éleslátás mezejében fejlődik, akkor szerencsésen korán felismerhető"
- tette hozzá.
A védekezéssel kapcsolatban olyan napszemüvegek vásárlására buzdít, amelyek az UV-sugárzást 100 százalékosan blokkolják.
"Erre kétféle jelölés szokott utalni: a 100 százalékos UV-szűrő vagy az UV-400-as megjelölés, ami azt jelenti, hogy 400 nanométerig blokkolja a fénysugarakat, ez a látható tartomány alatt van; a látásunkat nem befolyásolja, a káros sugarakat viszont kiszűri" - mutatott rá a szakember.