Csütörtök kora délután érkeztek az első jelzések a közeli településekről és az autópályán közlekedőktől, hogy Fonyód külterületén, a Turul utca és az M7-es autópálya közti részen lángokban áll a nádas - idézte fel Mihályka Szabina, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Amikor az első tűzoltók a helyszínre értek, a berek már mintegy 2 kilométer hosszan lángolt.
Az oltási munkálatokat a Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat irányította, több ponton támadták a tüzet, ám a munka nehéz volt részben a szél miatt, részben pedig azért, mert a tüzet nem lehetett gépjárművel megközelíteni, csak gyalogosan. Az egyre erősödő szél miatt egyre újabb, összesen 48 hivatásos és önkéntes tűzoltó érkezett segíteni, és éjszaka még ellentüzet is gyújtottak, hogy a lángok ne terjedhessenek a lakott területek felé.
A reggeli órákra már csak a keleti területen égett a nádas, mintegy 100 hektáron, péntek délre pedig már eloltották a lángokat, és ezután eleredt az eső is.
Elpusztult és élőhely nélkül maradt állatok
A nád kulcsfontosságú a vízi ökoszisztémában, rengeteg olyan élőlénynek nyújt élőhelyet, táplálékot, szaporodási helyet, amelyek máshol nem tudnának létezni. A nád égése, égetése tehát a hozzá kapcsolódó élőközösséget is károsítja: ezen a 100 hektáron a madarak, a rovarok, algák és baktériumok sem találják már meg a megfelelő életkörülményeket.
Az érintett területen a kétéltűek valószínűleg elpusztultak, a most érkező vízimadarak pedig új életterületet kénytelenek keresni maguknak - mondta Tóth Viktor, az MTA Balatoni Limnológiai Intézetének a nádasokkal foglalkozó munkatársa.