Nyitókép: Pixabay.com

Újabb információk a Gripenek ügyében

Infostart / InfoRádió - Kránitz Péter Pál
2019. március 7. 15:24
Sajtóinformációk szerint a lízingszerződés lejárta után kivonhatja a hadrendből a svéd Gripeneket a honvédség. Ha ez így lenne, valószínűleg amerikai gyártmányú, csúcstechnológiájú harci repülőket vásárolna Magyarország – vélekedett az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő. A kormány szerint nem lesz beszerzés, jók a Gripenek.

A Gripenek jelenleg a világ egyik legmodernebb technológiáját képviselik a harci repülőgépek között. Ezeket a gépeket 4+-os generációnak nevezik, amiknél csak az 5. generáció újabb, de ilyen F35-ösökből egyelőre csak az Egyesült Államok birtokol párat, Németország és Franciaország még csak most kezdenek közösen megtervezni egy új generációs harci gépet, amivel - 2030 körülre - leválthatják a jelenlegi EuroFighter és francia Rafale harci gépeket - mondta el a témával kapcsolatban az InfoRádiónak Sajtos Zoltán, az Aeromagazin főszerkesztője. A Gripenek azért kerültek ismét az érdeklődés középpontjába, mert a Magyar Nemzet úgy értesült: a lízingszerződés lejárta után a magyar kormány kivonja a honvédség hadrendjéből a svéd Gripeneket.

Az sem mindegy, hogyan lennének eladhatóak pár év múlva a Gripenek, és a magyar állam nem jár-e úgy velük, mint a leselejtezett MiG-ekkel, amiket évekig hiába próbált értékesíteni. Sajtos Zoltán kiemelte: bár a továbbértékesítés esetén mindkét típus esetén szükséges az eladó ország (Oroszország, illetve Svédország) kormányának engedélyére, a MiG-29-esek már rossz műszaki állapotban voltak, vannak: egy részük már 10-15 éve nem repül, illetve egy részüket nagyon korán kivonták a forgalomból. Rajtuk olyan nagyjavítást kellene végrehajtani, ami többe kerülne, mint a gépek értéke.

Egy esetleges eladással kapcsolatban Sajtos Zoltán elmondta:

"jelen pillanatban a piacon elsődlegesen amerikai, F22-es és F35-ös gépek vannak jelen mint 5. generációs harci gépek, de Európában nincs most ilyen kategóriájú modern eszköz"

- jelezte, vagyis "az amerikai vonalat lehetne igénybe venni".

A közelben egyébként Csehország is gyárt ugyan repülőgépeket, de - mint Sajtos mondja - az AERO Vodochody által tavaly év végén bemutatott L-39 next generation típusváltozata ugyan egy könnyű harci gép, "iskolagép", ezért nem egy kategória az amerikaiak többcélú harci gépével.

Hozzátette: az oroszok is fejlesztenek, de

"furcsán venné ki magát", hogy a Gripenek után - NATO-tagállamként - orosz vadászképekbe ruházna be a magyar állam.

A kérdés, hogy beszerez-e a Gripeneket leváltandó repülőgépeket a kormány, a csütörtöki Kormányinfón is napirenden volt, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter azonban újságírói kérdésre úgy reagált, nem készül ilyesmire a kabinet, nincs ilyen kormánydöntés sem, a Magyar Nemzet ezzel kapcsolatos cikkét "a valósággal ellentétesnek" nevezte.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Mi lehet a Gripenek után?
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást