Két éve volt hasonló helyzet, tavaly viszont nagyon szép és egészséges volt a dió – jelezte a zaol.hu olvasója. Úgy értesült, hogy fúrólégy okozta a betegséget, arra viszont nem kap választ, lehet-e ellene bármi módon védekezni.
A lap megkérdezte Mihályka Gyula agrármérnököt, aki előbb a konkrét kérdésre válaszolva azt mondta, a fúrólégy ellen elvileg lehet permetezéssel védekezni, ám arra még a nagyobb gazdaságok sem igazán készültek fel, hogy ezt magasra nőtt, adott esetben akár 20-30 méteres diófáknál a földről meg tudják oldani. Az agrármérnök szerint azonban nem fúrólégy okozta a dió jelzett betegségét, hanem bakteriális fertőzés, az úgynevezett gnomónia.
– Fúróléggyel Zalában még nem találkoztam, a betegség tünetei egyértelműen a gnomóniára utalnak – mondta Mihályka Gyula. – A leveleken megjelenő barnás foltok és az elfeketedő gyümölcs is ennek a jele. Ha viszonylag korán megbetegszik a növény, a fertőzés a magbélig is eljut, s tönkreteszi. Kései fertőzéskor a magbél sértetlen marad, de a termés korán beérik, és emiatt idő előtt lehullik.
Mihályka Gyula hozzátette: a gnomónia terjedésének – a szőlőt megtámadó peronoszpórához hasonlóan – kifejezetten kedvez a csapadékos időjárás, amit idén tavasszal tapasztaltunk. A fertőzés ellen réztartalmú vegyszerrel lehet védekezni, ám a permetezés a fentebb már említett okok miatt nehézkes, a fák magassága miatt a leghatékonyabban a levegőből végezhető el, ami a kisbirtokok, háztáji gazdaságok vagy akár családi házak, szőlőhegyi ingatlanok esetén szinte elképzelhetetlen.