Idén is elindult a Fűts okosan! felvilágosító és tájékoztató kampány annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet a szilárd tüzelőanyagok veszélyeire, a lakossági hulladékégetés tilalmára és káros hatásaira, emellett elérhetővé tesz minden helyes fűtési technikával kapcsolatos információt.
Radics Kornélia, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke elmondta: a légkörben lévő aeroszol részecskék – a szálló por – egészségkárosítók, de mennyiségük nemcsak a szennyezés hatására alakul, az időjárási paraméterek is befolyásolják.
A mérések alapján a PM10-es részecskék országos éves átlaga az elmúlt években jelentősen csökkent, ami azt jelenti, hogy Magyarország levegője egyre tisztább. Mind a PM10, mind a PM2,5 részecskék mennyiségét jelentősen befolyásolják az aktuális időjárási viszonyok: október 12. és 20. között szinte az ország valamennyi mérőpontján a PM10 értéke meghaladta az egészségügyi határértéket, ennek oka a szél és csapadékmentes időjárás volt. A PM10 a szálló por 10 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskéinek az elnevezése, a PM2,5 a 2,5 mikrométernél kisebbeké. Minél kisebbek ezek a részecskék, annál károsabbak az egészségre.
Rácz András, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára elmondta, hogy a fűtési szezon kezdetével egyértelműen kimutatható a levegőminőség romlása, különösen azokon a területeken, ahol a lakosság gyakran fát vagy szenet, esetenként hulladékot használ fűtésre.
Egy idén februárban készített reprezentatív közvélemény-kutatás szerint az emberek a legfőbb környezetvédelmi problémának a légszennyezést tartják. Nem érzik viszont ebben a saját felelősségüket, a válaszadók kétharmada az ipart jelölte meg a szennyezettség forrásaként. Pedig fordított a helyzet, mivel 80 százalékban a lakossági fűtés okozza a PM-részecskék szennyezését a levegőben. Az ipar 5 százalékkal járul hozzá a szennyezéshez, hiszen az ipari létesítmények a környezetvédelmi hatóság engedélye mellett szigorúan szabályozott technológiával, szűrőberendezésekkel működnek - húzta alá.
A közvélemény-kutatásból az is kiderült, hogy saját bevallásuk szerint a megkérdezettek 14 százaléka fűt hulladékkal, annak ellenére, hogy ezt tiltják a jogszabályok. Kerti hulladékot, avart sem szabad a tüzelő-berendezésben elégetni.
A megkérdezettek több mint 90 százaléka szerint hasznos és fontos az, hogy a kormány foglalkozik a fűtés és a tüzelés problémájával, és különböző szemléletformáló kampányokkal tájékoztatja a lakosságot a helyes fűtési módokról. A www.futsokosankampany.hu honlapról minden érdeklődő letöltheti a hasznos tájékoztató anyagokat - tette hozzá.
Az államtitkár felhívta a figyelmet, hogy különösen nagy veszélyt jelent a kezelt fa égetése. Javasolta, hogy keményfával fűtsenek a lakosok, és ne használjanak pénztárcaterhelő nedves fát. Száraz fával való tüzeléskor a fűtési költség 20-30 százaléka megtakarítható.