Tálas Péter szerint jelenleg semmilyen kompromisszumkészség nem mutatkozik meg a felek között a brexit-ügyben. Az Európai Unió már azt is világossá tette: nem érdeke, hogy a briteknek kedvező legyen a kilpés az unióból.
„A közösség be akarja bizonyítani azt, hogy az unióból való kilépés még Nagy-Britannia esetében is nagyon nagy károkat okozhat”
– értékelte a helyzetet a szakértő, hozzátéve: ezzel üzennek a kisebb tagállamoknak is. Ha pedig London úgy döntene, hogy különleges státuszát fenntartaná, az azt mutatná, hogy „lám-lám még a britek is meggondolták”.
Az európai védelempolitikára jó hatással lehet a brexit – állítja a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának igazgatója. „Tudatosult Európában, hogy ha önálló védelempolitikát akar folytatni, akkor a kontinentális nagyhatalmaknak nagyon össze kell szedniük magukat." A szakértő szerint a brexit leginkább a biztonságpolitika területén okoz jelentős problémát, átrendezheti az európai védelmi viszonyokat. Tálas Péter valószínűnek tartja, hogy Franciaországban és Németországban már elkészültek az erre vonatkozó tervek.
Szíria: kitermeli a harcosokat a konfliktus
Tálas Péter szerint az Aszad-rendszernek a fennmaradás a célja, még az Oroszországtól való függőség árán is. Moszkvának az sem okoz gondot, ha Szíria így nem tud nyitni a világ felé, hiszen függősége ezzel tovább nő.
A 2011 óta tartó polgárháború egy olyan generációt termel ki Szíriában, amelynek a szakmája a fegyveres harc – hangsúlyozta Tálas Péter.
„Ők nem varrónők, nem tanítók, nem számítógépszerelők.”
Ezek a fegyveresek nem akarnak meghalni, de valamiből meg kell élniük – tette hozzá a szakértő, aki szerint nem érné meg nekik polgári foglalkozást keresni, hiszen egyrészt anyagilag sem hozna annyit, másrészt sok energiát kéne befektetniük, hogy kitanuljanak egy szakmát.
Tálas Péter szerint évtizedek óta vannak ilyen önkéntes fegyveres harcosok, és nemzetközi szinten jelentős piacuk is van.