A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége legutóbbi rendkívüli ülésén, július 25-én határozott az Innovációs és Technológiai Minisztériummal való további egyeztetésről. A testület közlése szerint a tárgyalások olyan irányban haladnak, hogy az MTA kutatóhálózatát, de nem az egész MTA-t egy, a kormányzattal közösen felállított tudós testület irányítaná. A kormányt képviselő tudósok így közvetlen kétoldalú kapcsolatot teremthetnek a tárca és az Akadémia között, megjelenítve a kormányzati prioritásokat, de közvetítve a kutatóhálózatban született felfedezéseket, és a 2-3 évente esedékes nemzetközi átvilágítás eredményeit.
A tárgyalások során az Akadémia vezetői a július 25-i elnökségi határozatban megfogalmazott szempontokat követik:
- az MTA keretein belül megvalósuló irányítási rendszer életbe lépéséig az eddigivel azonos módon biztosítva legyen az intézethálózat finanszírozása;
- személyi kérdésekben érvényesüljenek az Akadémia autonóm döntési jogosítványai;
- az odaítélt támogatások folyósítása szerződés szerint folytatódjon;
- a Lendület, az OTKA és a posztdoktori pályázatok szabad témaválasztás alapján működjenek, a támogatások odaítélése továbbra is kiválósági alapon történjék az MTA szakmai felügyeletével;
- az MTA köztestületének vagyona az MTA tulajdonában maradjon;
- az MTA intézethálózatának irányítási rendszerét és működését szilárd jogi garanciákkal kell biztosítani;
- a kutatóközpontok és önálló intézetek irányítási rendszerében bekövetkező változások ne veszélyeztessék azok önálló és zavartalan működését, és segítsék elő fejlődésüket.
Amint a tárgyalások olyan szintre érnek, hogy megfelelően konkrét tervet lehet megfogalmazni, azt az elnökség elé terjesztik - közölte az MTA.