A szocialista Korózs Lajos kritizálta napirend előtti felszólalásában, hogy a jövő évi adótörvény-tervezet értelmében a kormány a SZÉP-kártyán kívül kivezetne minden cafeteria-elemet, azaz kedvező adózású béren kívüli juttatást.
„Négy társadalmi csoportot mindenképp ki kell emelni, amelyek kárvallottjai lesznek ennek a kormányzati politikának, mindenek előtt a munkások, a közszféra dolgozói, a nyugdíj előtt állók és a fiatalok” - vélekedett.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára előbb a szocialista kormányok 2010 előtti intézkedéseit olvasta az ellenzéki képviselő fejére, a felvetésre pedig a következővel reagált:
„Semmilyen országban nem helyettesítheti az utalvány az elvégzett munkáért járó bért.
Márpedig Magyarországon a jelenleg kiterjedt cafeteria-rendszer ebbe az irányba ment el, hiszen 2017 óta lehetőség van a készpénz-cafeteria kifizetésre maximum 100 ezer forint értékben, és azt láthattuk, hogy a munkáltatók többsége ezt a rendszert választotta” - hangsúlyozta.
Tállai András hozzátette: tisztességes munkáért tisztességes bért kell fizetni, ami semmilyen módon nem korlátozza a munkavállalók fogyasztását.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hasonlóképp érvelt múlt csütörtöki sajtótájékoztatóján, és azt mondta: javasolják minden munkáltatónak, hogy béremelésekben adja oda az adócsökkentések miatt és a gazdasági növekedés miatt felszabadult, illetve megszerzett pénzeket a munkavállalóknak.
Míg a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége egyetért az intézkedéssel, több szakszervezeti szövetség úgy látja, hogy a tervezet csökkenteni fogja a jövedelmeket. A Liga Szakszervezetek tiltakozása mellett azt javasolta, hogy a kormány az országos érdekegyeztetés fórumain tárgyalja meg a cafeteria-elemek módosító javaslatát. A Magyar Szakszervezeti Szövetség emellett a parlamenti pártok frakcióvezetőivel és az országgyűlés érintett szakbizottságaival is egyeztetést kezdeményezett.