Újabb diplomamentő program kell

InfoRádió
2017. július 20. 06:40
A korábbi években költségvetési támogatással indított diplomamentő programok újraindítását
szorgalmazza Berényi Milán, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke - írta a Magyar Idők.

A diplomamentő programnak köszönhető, hogy működésének két éve alatt mintegy hatezer diák le tudta tenni a nyelvvizsgát és átvehette oklevelét – véli Berényi Milán, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke. A szakember a Magyar Időknek elmondta: szerinte a program sikeres volt, és szerencsés lenne, ha újraindítanák.

Eredményorientált volt a rendszer, mert nemcsak a diákoknak kellett visszafizetniük a kapott támogatás felét, ha nem sikerült a vizsgájuk, de a nyelviskola sem kapta meg a rá eső támogatás utolsó részletét, ha a csoport tagjainak legalább 70 százaléka nem tett eredményes vizsgát a képzést követően – hangsúlyozta a szakértő.

Azzal kapcsolatban, hogy a támogatott diákok több mint fele tett sikeres vizsgát a diplomamentő program végén, Berényi azt mondta: ez jó aránynak számít, hiszen ezek a fiatalok sem a középfokú, sem a felsőfokú képzés során nem tudtak nyelvvizsgát szerezni.

Miint ismeretes, még 2014 végén mondta ki egy kormányrendelet, hogy 2020-tól nem kimeneti, hanem bemeneti feltétel lesz a középfokú nyelvvizsga az egyetemi tanulmányokhoz, vagyis csak azt veszik fel, aki rendelkezik legalább egy középfokú nyelvvizsgával.

Ez egy nagyon jó gondolat, mert a közoktatás feladata az, hogy valamilyen idegen nyelvet megtanítson középfokon, így a nemzetközi szakirodalmat is el tudják olvasni a diákok, ha az egyetemre vagy a főiskolára felveszik őket. De az is biztos, hogy mivel közel van a 2020-as dátum, az állami nyelvoktatás területén sok változásra van szükség – tette hozzá a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke.