Az izraeli kormányfő javaslatára közös, terrorizmus elleni, illetve a technológiai kooperációt erősítő munkacsoport jön létre a visegrádi négyek országaival - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök Budapesten, a V4 országok és Izrael kormányfőjének tanácskozását követően.
"Izrael állam álláspontja, miszerint a külső határvédelem minden nemzet élete szempontjából kulcsfontosságú, egy olyan gondolat, amelyet mi V4-ek is osztunk.
Hosszan beszéltünk arról, hogy az emberek szabad áramlása kontroll és ellenőrzés nélkül fölveti a terrorkockázat tényét."
Orbán Viktor kitért arra is, hogy a visegrádi országok kormányfői elfogadták Benjamin Netanjahu meghívását Izraelbe, és nagyra értékelték azokat az erőfeszítéseket, amelyeket Izrael állam tesz a térség stabilitása érdekében.
"Azt javasoljuk, hogy az Európai Unió is értékelje ezt nagyra.
Hasonlóképpen, áttekintve az Európai Unió és Izrael kapcsolatát, megállapítottuk, hogy ez nem elég ésszerű, javításra szorul. Azt szeretnénk, ha az Európai Unió és Izrael kapcsolatát az ésszerűség jellemezné, és Izrael bírálata helyett az Izraellel való együttműködés előtt nyitnánk ki a kaput és teremtenénk meg ennek a lehetőségét."
"Kihívás a szélsőséges iszlám visszaszorítása"
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök komoly kihívásnak nevezte a szélsőséges iszlám visszaszorítását, és Európa objektív érdekének nevezte, hogy a terrorizmus elleni harcban, illetve a technikai innováció terén együttműködjön Izraellel. Úgy vélte, ideje, hogy újrafogalmazzák a kapcsolatot a zsidó állam és az Európai Unió között.
Idehoznák az egyik uniós ügynökséget
Robert Fico szlovák miniszterelnök szimbólumnak tartotta Izrael és a V4-ek kormányfőinek találkozóját, örömét fejezve ki, hogy a visegrádi országok minél hamarabb társulási tanácsot alakítanának ki Izrael és az Európai Unió között. Eztán a kormányfő kitért arra is, hogy felhatalmazást kért és kapott visegrádi kollégáitól, hogy jövő héten az Európai Bizottság vezetőjével is tárgyalhasson a kelet-európát hátrányosan érintő kettős minőségű élelmiszerekről.
Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök minderről úgy fogalmazott, hogy a V4-ek európai szinten szeretnék megváltoztatni a szabályozást.
Beata Szydlo lengyel kormányfő az élelmiszerminőség mellett fontos témaként hivatkozott arra, hogy a V4-ek közösen kezdenek tárgyalást Franciaországgal a kiküldött munkavállalók ügyében, és közös támogató levelet fogalmaztak meg az olasz miniszterelnöknek a mediterrán térségben jelentkező migránsválsággal összefüggésben.
Mielőtt ugyanis az izraeli miniszterelnökkel egyeztettek, a visegrádi országok kormányfői külön megbeszélést is tartottak, amelyen arról is megállapodtak, hogy a Londonból elköltöző uniós ügynökségek egyikének székhelyét a visegrádi országokba kívánják hozni.