Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Végleges: 664 egyéni jelölt indulhat a választáson

Infostart / MTI
2022. március 11. 10:14
Négy éve két és félszer ennyien voltak. A választáson hat országos pártlistára voksolhatnak a választópolgárok.

Valamennyi, a jelöltek nyilvántartásba vételével kapcsolatos jogorvoslat lezárult, az április 3-ai parlamenti választáson 664 egyéni jelölt indulhat - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adataiból.

Az országgyűlési képviselők választásán csak azok a jelöltek indulhatnak, akik összegyűjtöttek a választókerületükben élőktől ötszáz érvényes ajánlást. A jelöltek február 25-én 16 óráig gyűjthették az ajánlásokat, a választási bizottságoknak pedig négy napjuk volt arra, hogy az ajánlások ellenőrzése után döntsenek a jelöltek nyilvántartásba vételéről. A választási bizottságok határozatai ellen jogorvoslattal lehetett élni.

Az NVI tájékoztató oldala szerint a jogorvoslati eljárások minden esetben lezárultak, a 106 egyéni választókerületben jogerősen nyilvántartásba vett jelöltek száma 664. Közülük 34 indul függetlenként, nagyobb részük azonban jelölőszervezet színeiben; a választásra

húsz jelölőszervezetnek sikerült egyéni jelöltet állítania.

Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságok a jelöltek által leadott ajánlások ellenőrzés után 106 esetben tagadták meg a nyilvántartásba vételt, hét jelöltet pedig nyilvántartásba vettek, de a jelölt időközben kiesett. Ennek oka lehet az, hogy a jelölt lemondott, vagy azért esett ki, mert elvesztette a választójogát vagy a választhatóság jogát.

A választáson az egyéni jelöltek mellett hat országos pártlistára voksolhatnak a választópolgárok, azok a nemzetiségi választók pedig, akik névjegyzékbe vételüket az országgyűlési választásra is kiterjedő hatállyal kérték, nemzetiségük listájára voksolhatnak. A roma nemzetiség nem állított országos listát.

Négy évvel ezelőtt a 106 egyéni választókerületben 1547 egyéni jelölt indult, az országos pártlistás szavazólapon 23 pártlista szerepelt.

Az NVI adatai szerint a Fidesz-KDNP és a DK-Jobbik-Momentum-MSZP-LMP-Párbeszéd tudott mind a 106 egyéni választókerületben jelöltet állítani. A Mi Hazánk Mozgalomnak 102 nyilvántartásba vett jelöltje van, négy bejelentett jelöltjük nyilvántartásba vételét azonban az illetékes választási bizottságok elutasították.

A Megoldás Mozgalomnak 99 nyilvántartásba vett jelöltje van és 7 jelöltjük nyilvántartásba vételét a választási bizottságok elutasították.

A Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak 79 nyilvántartásba vett jelöltje van, 8 nyilvántartásba vételét elutasították a választási bizottságok, egy jelölt pedig lemondott. Ugyancsak 79 nyilvántartásba vett jelöltje van a Normális Élet Pártjának, amelynek 25 jelöltjét elutasították, de egy jelöltet újra bejelentettek és akkor már nyilvántartásba vette a választási bizottság, a pártnak van öt kiesett jelöltje is.

Az ISZOMM - Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom és a Magyar Munkáspárt közösen indította jelöltjeit, a választási bizottságok 49-et vettek nyilvántartásba, 17-et pedig elutasítottak. Az IMA - A Mi Pártunk 4 nyilvántartásba vett és 16 elutasított jelölttel rendelkezik.

A Valódi Demokrata Pártnak 2 nyilvántartásba vett jelöltje van, a Magyar Liberális Párt - Liberálisok, a Magyar Szegények és Dolgozók Demokratikus Szervezete, a Polgári Válasz Mozgalom, valamint a Zöldek Pártja 1-1 választókerületben tudott jelöltet indítani.