Eobert Fico szlovák miniszterelnök egy hétvégén adott tévéinterjúban nem zárta ki, hogy parlamenti többség nélkül előre hozott választásra is sor kerülhet Szlovákiában. A kormányfő szerint amennyiben koalíciós partnerei, a Hlas párt és a Szlovák Nemzeti Párt nem tudja bebiztosítani a parlament működőképességét, idő előtti választásra kerülhet sor. A miniszterelnök elismerte, hogy a három kormánypártnak problémája van a parlamenti többség bebiztosításával. Azt üzente a koalíciós partnereinek, hogy meg kell oldaniuk a problémáikat, különben a koalíció összeomlik.
Peter Pellegrini köztársasági elnök leszögezte, hogy ő nem vesz részt a kormánykoalíció destabilizálásában. Az államfő az előre hozott parlamenti választások lehetőségére reagálva megjegyezte, a miniszterelnöknek kell garantálnia a kormánya parlamenti többségét, és csak addig kormányfő valaki, amíg van minimum 76 támogató szavazata a 150 fős pozsonyi parlamentben.
A szlovák ellenzéki pártok minden segítséget igyekeznek megadni a kormány megbuktatásához. Kedden a négy parlamenti ellenézi tömörülés vezetői közösen jelentették be, hogy
bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a kormány ellen.
Az egyes pártvezetők hangsúlyozták, bár számos dologban más véleményen vannak, mégis képesek összefogni a kormány megbuktatását célzó indítvány kapcsán. Közösen mutattak rá az egészségügyben tapasztalható problémákra, az áremelésekre és a legutóbbi ügyre, a kataszteri hivatal körüli problémákra, amelynek következtében a múlt héten leállt az ingatlanpiac. Kijelentették, hogy aggódnak Szlovákia külpolitikai irányultsága miatt, és nem akarják, hogy a miniszterelnök kelet felé térítse az országot, mert szerintük erre nincs felhatalmazása.
Michal Simecka, a Progresszív Szlovákia elnöke rámutatott, hogy az új év óta emelkednek az árak és az adók, egyre többen szenvednek az anyagi problémák miatt, a kataszteri hivatal pedig romokban hever. „Szegényebbek vagyunk, mint a többi európai ország túlnyomó többsége. Rosszabb az egészségügyi ellátórendszerünk, az infrastruktúránk, az oktatásügyünk” – sorolta a legerősebb ellenzéki párt vezetője. „Ez egy erős jelzés, hogy ha Szlovákiáról van szó, meg tudjuk találni a közös hangot, össze tudunk fogni, és együtt tudunk cselekedni” – mondta Branislav Gröhling, az SaS elnöke. Milan Majersky, a KDH vezetője pedig úgy fogalmazott, Robert Fico kormánya kárára van a lakosságnak. A kereszténydemokraták pártelnöke elutasítja, hogy a kormányfő a totalitárius rezsimeknél keressen segítséget. Michal Sipos, a Slovensko, Za ľudí, KÚ parlamenti frakciójának vezetője is úgy látja, hogy összefogással sikerülhet Robert Fico leváltása.