Az új koncepció szükségessége Európa biztonsági helyzetének alapvető és hosszú távú romlásából fakad. A gyakorlatban eddig az állampolgárok államvédelemre való felkészítése csak a társadalom egy kis részére – főként az általános és középiskolás diákokra – összpontosult, és tartalmilag nem fedte le az összes olyan ismeretet és készséget, amely válsághelyzetben szükséges – ismertette a helyzetet a védelmi tárca. A változtatás célja, hogy fokozatosan kiterjedjen az egész lakosságra.
A koncepció négy pillérre épül:
- az oktatásra
- a nonprofit szervezetekkel való együttműködésre
- az államvédelem tervezésére
- a stratégiai kommunikációra
A védelmi tárca szerint prioritás, hogy az oktatási pillér keretében a honvédelmi és biztonsági témák bekerüljenek a cseh oktatási rendszerbe. Az iskolákban ezenkívül a hadsereg által szervezett képzési eseményekre is sor kerülne, továbbá a hadsereg képezné a pedagógusokat, a közigazgatásban dolgozókat, valamint a védelem szempontjából kulcsfontosságú vállalatok alkalmazottait is.
Az államvédelem tervezésének területén a minisztérium szerint konkrétabban lesznek meghatározva az önkormányzatok és megyék feladatai. A stratégiai kommunikációt a minisztérium az államvédelemre való felkészülés egyik fő eszközeként említette. Ennek segítségével az állam növelni kívánja a társadalom biztonsággal és a hadsereggel kapcsolatos tudatosságát, valamint erősíteni a társadalmi ellenállóképességet. Jana Černochová védelmi miniszer elmondta, a jelenlegi biztonsági helyzetben az államnak nemcsak az állam védelmét kell biztosítania, hanem olyan ismereteket és készségeket is kell nyújtania a polgároknak, amelyeket nemcsak az állam védelmében vagy válsághelyzetben, hanem a mindennapi életben is hasznosítani tudnak.
A cseh kormány szerdán elfogadott egy törvénymódosítást is, amely szerintük segíteni fog a cseh hadsereg személyzeti válsághelyzetének megoldásában. A módosítások szerint például növelni kellene a toborzási juttatásokat és a szolgálatot teljesítő katonák juttatásait, míg csökkenteni kellene az adminisztratív terheket az új tagok toborzása során.
A törvénymódosítás célja Petr Fiala cseh miniszterelnök szerint az, hogy támogassa az új katonák toborzását, megtartsa a hadseregben a már szolgálatot teljesítő katonákat, és növelje a katonai pálya vonzerejét és presztízsét. „Bár a hadseregnek sikerül új katonákat toboroznia, bizonyos szakmák, például orvosok vagy IT szakemberek hiányoznak belőle” – mondta a cseh miniszterelnök, aki emlékeztetett arra a célkitűzésre, hogy 2030-ra 30 ezer katona legyen a cseh hadseregben.