Az Egyesült Államok 1904 és 1999 között birtokolta a Panama-csatornát, és Donald Trump most közölte: visszaveheti, ha nem csökkentik a teherhajók tranzitdíjait. Trump egy arizonai nagygyűlésen azzal vezette fel az ötletet, hogy nem fogja hagyni, hogy „rossz kezekbe” kerüljön a két óceán közötti gyors átkelést biztosító csatorna, és a kínai befolyás potenciális növekedésére utalt. Szerinte Amerikát ugyanúgy „lenyúlják” a Panama-csatornával, „mint mindenhol másutt”.
Ezt még megtoldotta azzal, hogy saját közösségi médiumában kiposztolt egy képet, amelyen amerikai zászló lobog a csatorna felett. „Isten hozott az Egyesült Államok Csatornán!” – szólt a mellékelt felirat.
A Reuters megjegyezte, hogy
különösen ritka, hogy egy amerikai vezető kimondja: területe átadására akar kényszeríteni egy szuverén államot.
Trump a csatorna korábbi, amerikai ellenőrzésére utalva úgy fogalmazott, hogy „Panamának és a panamai népnek adták, de feltételekkel”.
„Ha nem tartják tiszteletben eme hatalmasan nagylelkű gesztus erkölcsi és jogi elveit, akkor követelni fogjuk, hogy adják teljes egészében vissza nekünk a csatornát, mindenféle kérdés nélkül” – mondta.
Erre mondta azt Jose Raúl Mulino panamai elnök, hogy a tranzitdíjakat „nem az ujjukból szopták ki”, és tagadta, hogy Kínának befolyása lenne az útvonal ellenőrzésében. A Panama-csatorna „minden métere és az azt körülvevő terület Panamához tartozik és Panamához fog tartozni”.
Amire Trump visszaírt: „Majd meglátjuk!”
Az útvonalon – amelynek építését még évszázadokkal ezelőtt a spanyol konkvisztádorok vetették fel, majd Franciaország is próbálkozott vele, de az Egyesült Államok valósította meg – évente 14 ezer hajó halad át, ami a tengeri szállítások 2,5 százalékának felel meg.
A csatorna létfontosságú az amerikai autó- és árucikkimport és a nyersanyagok, benne cseppfolyósított földgáz exportja szempontjából.
Franciaország 1881-ben próbálkozott a megépítésével, de hét évvel később többezer munkás sárgaláz és malária miatt bekövetkezett halála, illetve kivitelezési gondok miatt feladta az ötletet.
A terület ebben az időben Kolumbiáé volt, de az amerikai hadihajók támogatásával létrejött és függetlenséget kivívó Panama kormánya 1904-ben 10 millió dollárért eladta a területet az Egyesült Államoknak. Az amerikaiak, – akik korábban 40 millió dollárt fizettek a projekt átadásáért a franciáknak – 10 év alatt megépítették a csatornát és 1999-ig ellenőrizték, amikor is átadták Panamának. Az idén 100 éves csatornát 2007 és 2016 között kiszélesítették. Donald Trump már korábban is előállt szokatlan terület-átadási ötlettel, például Grönland megvásárlásával, és nem világos, hogy mennyire gondolja komolyan, amit most felvetett.