Az eddig H6-ként emlegetett, a szexbotránya miatt leszerepelt és kiközösített András herceghez közel álló „kínai kém” nem más, mint Yang Tengbo kínai üzletember, volt kereskedelmi tanácsos – derült ki egy rendkívüli miniszteri sajtótájékoztatón.
Az 50 éves Yang Tengbo megnevezését az angol Legfelsőbb Bíróság engedélyezte, amely eddig védte a személyazonosságát. A The Telegraph már napok óta cikkezett a „kínai kémről”, egyebek mellett azt írta, hogy az üzletember áll a Hampton Group International nevű, kínai kötődésű lobbicég mögött. A lap úgy értesült, hogy a szervezet befolyása összeköti Pekinget és Westminstert, azaz a brit politika felső szintjét a királyi palotával.
A történész végzettségű Yang Tengbót András herceg „közeli bizalmasaként” tartják számon.
Korábban alacsony beosztású kínai közalkalmazott volt, de az Angliában szerzett közigazgatási mesterfokozat után elkezdett felfelé ívelni a karrierje.
Idővel Chris Yangra angolosította a nevét, és a 2010-ben hatalomra került brit konzervatív kormány idején már kulcsszerepet játszott a brit–kínai üzleti vezetői csúcstalálkozó megszervezésében. A The Telegraph szerint 2016-tól datálható kapcsolata András herceggel, aki mindig is szeretett az üzleti kontaktusok elősegítőjének szerepében tetszelegni.
Yang Tengbo létrehozott egy fiatal vállalkozókat megcélzó és az ilyen témájú tévés valóságshow-kat idéző kezdeményezést, amellyel az eredményes pályázók angol királyi körökben szerezhettek támogatást üzleti ötleteiknek. A brit újság információi szerint gyakorlatilag Yang Tengbo vezényelte le András herceg 2020-as születésnapi ünnepségét és segítette azt is, hogy egy exkluzív brit magániskola megvethesse a lábát Kínában. Az üzletember bejutott David Cameron és Theresa May miniszterelnökökhöz is.
Tavaly viszont véget ért számára a brit álom: az MI5, a brit belső elhárítási ügynökség „titkos és megtévesztő tevékenységgel foglalkozó ügynökké” nyilvánította, aki „a kormányzó Kínai Kommunista Pártnak dolgozott”.
Emiatt nemzetbiztonsági kockázatnak nyilvánították a jelenlétét, ami miatt a brit belügyminisztérium megtiltotta a beutazását.
Yang Tengbo fellebbezett a döntés ellen, de az akkori konzervatív kormány belügyminisztere elutasította a beadványt. András herceg akkor azt állította, hogy azonnal megszüntette vele a kapcsolatot.
A volt kereskedelmi tanácsost azóta tartják kémnek, hogy Ian Duncan Smith korábbi brit konzervatív pártvezér elmondta róla, hogy a 40 ezres létszámú Egyesült Munkaügyi Osztály tagja volt, amely a jelentés szövege szerint „beszivárgott a brit gazdaság minden ágazatába, kémkedett, intellektuális vagyont lopott el és befolyásolta intézményeinket. Ő nem egy magányos farkas.”
Maga Yang Tengbo azt mondta: amikor jó a viszony, keresik a kínai befektetéseket. „Amikor rossz, akkor viszont kizárnak engem” – tette hozzá, és tagadta, hogy ügynök lenne. A különböző vészjósló utalások ellenére azonban eddig nem hangzott el olyan hivatalos nyilatkozat, amely részletezte volna, hogyan kémkedett az Egyesült Királyságban a befolyásos kínai üzletember.