Nyitókép: MTI/EPA/Jon Rowley

Sötétséget és halált oszt a brit viharzóna

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2024. december 9. 07:23
Nagy-Britanniában több mint 150 ezer otthonban nincs áram, és két ember életét vesztette a rövid időn belül érkezett második nagy vihar nyomán. A szigetországra szombaton lecsapott szelek sebessége néhol elérte a 150 km/órát.

A Darragh névre keresztelt vihar miatt a hétvégén több, mint 160 ezer otthon maradt 24 óránál hosszabban áram nélkül.

Vasárnap a hatóságok megnevezték a két halálos áldozat egyikét – Paul Fiddler labdarúgó edzőt, aki akkor halt meg, amikor egy fa zuhant a furgonjára. A másik áldozat hasonló körülmények között halt meg.

A heves – akár 150 km/órás - szelek és esőzések több körzetben fennakadásokat okoztak, Liverpoolban emiatt elhalasztották a helyi Liverpool FC és az Everton futball-derbijét.

Vasárnap egész Angliára és Walesre sárga jelzést adtak ki, ami azt jelenti, hogy közlekedési fennakadásokra kellett számítani, de nem kellett az életet veszélyeztető helyzettől tartani.

A brit Környezetvédelmi Hatóság több, mint 50 esetben adott ki árvízveszélyről szóló figyelmeztetést.

Egy walesi férfi elmesélte a hírügynökségeknek, hogy látta, amint

fia bölcsődéje tetőjét leszakította és elfújta a szél.

„Hajnali kettőkor erősödött fel a szél és délután egyre már őrjítő volt a helyzet” – mondta Brett Stones, New Quay lakosa. Nemsokkal később elment az áram „úgyhogy ültünk a konyhában és egymást néztük... egy recsegő hangot hallottunk, az ötven méterre lévő iskola szigetelése szakadt le és repült a kertünkbe. Felszaladtunk az emeletre és láttuk, ahogy leszakad a tető”.

Walesben a szél fákat csavart ki és vasárnap este több út – köztük az országrészt Angliával összekötő Severn-híd is le volt zárva. Az egyik helyi önkormányzat arra kérte az autósokat, hogy ne induljanak el, amíg az utakat nem tisztították meg. A legtöbb vonatot és az Írország felé induló kompjáratokat is törölték.

Az egyik energiacég közölte, hogy hosszú idő óta ez volt az egyik legpusztítóbb vihar. A heves széllökések az éjszaka folyamán akadályozták a helyreállítási munkákat.

Kommentátorok és illetékesek a klímaváltozással hozták összefüggésbe a helyzetet. A brit kormány független éghajlatváltozási tanácsadó szerve, a Klímaváltozás Bizottság főnöke azt mondta, hogy

Nagy-Britannia nem áll készen a most tapasztalt szélsőséges időjárásra, és hogy fel kell készülnie az árvízekre és intenzív hőhullámokra.

Október óta a mostani volt a negyedik súlyos vihar, amely lecsapott a szigetországra. A kormánytanácsadók szerint már most adaptálni kell az otthonokat a megváltozott helyzethez, „függetlenül attól, hogy ki mit gondol” a klímaváltozást lassítani hivatott „emissziócsökkentésről”.