Nyitókép: MTI/EPA/Alexander Becher

Bírósági léket kapott Elon Musk fizetése, a krőzus azonnal lép

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2024. december 4. 10:05
Egy bíróság ismét elutasította Elon Musk milliárdos, a Tesla autógyár főnökének rekord mértékű javadalmazását. Mindez annak ellenére történt, hogy a részvényesek és az igazgatótanács igent mondott az 56 milliárd dolláros fizetésre.

Elon Musk, a Twitter-utód X gazdája, valamint a Space X űrkutató cég és a Tesla főrészvényese és főnöke. Donald Trump melletti kiállásával pedig jó lóra tett, kormányzati szerepet is kap a leendő elnök adminisztrációjában.

Viszont egy delaware-i bíróság most elvetette a számára a Tesla részvényesei és az igazgatótanács által megszavazott 56 milliárd dolláros fizetést és a Space X értékbecslését is.

A bíró, Kathaleen McCormick megerősítette januári döntését, amelyben az volt az érve, hogy Musk „túlságosan a hatása alá vonta az igazgatótanácsi tagokat”. Emellett azt mondta: Musk félrevezető kijelentéseket tett a választás előtt a részvényesekhez eljuttatott anyagban.

Musk erre azt válaszolta a tulajdonában lévő X platformon, hogy „a céges szavazásokat a részvényeseknek és nem bíróknak kéne ellenőrizniük”.

Maga a Tesla azt tette hozzá, hogy a végzés annyit tesz, hogy „ha nem helyezik hatályon kívül a döntést, akkor a bírók és az alperesek ügyvédei irányítják Delaware államban a cégeket és nem jogos tulajdonosaik, a részvényesek”. A vállalat rossznak nevezte a döntést, és közölte, hogy fellebbez.

A bíró további érve az volt, hogy eddig még soha nem kapott egyetlen, tőzsdén jegyezett cég vezetője sem ekkora fizetési csomagot.

Ha Elon Musk - a világ leggazdagabb embere - mindennapi kenyerét nem is, de

a vagyona méretét fenyegeti a döntés.

Júniusban még úgy tűnt ugyanis, hogy ő diktál a fizetésével kapcsolatban - a Tesla részvényesei akkor szavazták meg 75 százalékos többséggel a fizetését. A bíró erre azzal a szokatlan kommentárral állt elő, hogy „még ha a voksolásnak ratifikáló hatása lehet, ebben az esetben nincs”.

Az alperes maga is egy Tesla-részvényes volt, akinek a bírói döntés értelmében 345 millió dollár perköltség jár, viszont nem kaphatja meg azt az 5,6 milliárd dolláros részvénypakettet, amelyet követelt.

Egyes kommentátorok szerint a döntésben közrejátszottak Delaware szövetségi államnak az érdekellentétre vonatkozó szabályai; az, hogy minden részvényes és nem csak a pakett nagy részét birtokló kisebbségi befektetők érdekeit kell szem előtt tartani.

Musk azonban már készült a mostani döntésre, és Texas államba telepítette át a Tesla központját,

ahol a cég, kommentátorok szerint hasonló fizetési csomag jóváhagyásával próbálkozhat.

Bíróság ide, bíróság oda, a 350 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező üzletember befolyása közben tovább nőhet, mivel az általa támogatott Donald Trump nyerte az idei amerikai elnökválasztást. Trump az újonnan létrehozott Kormányzati Hatékonyság Minisztérium élére nevezte ki Elon Muskot, akinek a vagyona is megugrott a választások után. A mostani bírói döntésre viszont eséssel reagáltak a Tesla-papírok, és így csökkent Musk vagyona is.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Megint beleszólt a bíró Musk tervezett, rekord fizetésébe
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást