Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Joebeth Terríquez

Donald Trump megfosztaná az amerikai gazdaságot az olcsó munkaerőtől

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2024. november 26. 20:53
Aggódnak az amerikai gazdák és az építési vállalkozók Donald Trump ígéret miatt, hogy deportálja a papírokkal nem rendelkező migránsokat. Előbbiek arra kérik a megválasztott elnököt, hogy ne fossza meg őket az olcsó munkaerőtől.

Donald Trump egyik nyerő ígérete az volt, hogy „rendet rak” a bevándorlási kérdésben és tömegesen deportálja azokat, akiknek nincsenek érvényes papírjaik. Bár Trump kemény „hatát őrizeti cár”-jelöltje, Tim Homan nem mondott olyat, hogy a büntetett előéletű illegális migránsokon kívül másokra is lecsapnának – a farmerek mégis aggódnak.

Miért? Mert az általuk alkalmazott, mintegy kétmillió dolgozó fele – a Mezőgazdasági Minisztérium szerint – nem rendelkezik érvényes dokumentumokkal. Viszont olcsóbb munkások, miközben a fogyasztók (még akkor is, ha migráns-ellenes nézeteik vannak) élvezik az alacsonyabb élelmiszerárakat. Ez utóbbi azonban már kérdéses,

mert az infláció miatt sokan nem látják az olcsóbb és a fekete piacról alkalmazott munkaerő hasznát.

A farmerek érdekvédelmi csoportjai azonban félnek és most arra kérték a leendő elnököt, hogy megfontoltan közelítsen a kérdéshez. Javasolják például, hogy kínáljanak legális módot a papírok nélküli dolgozóknak a vízum beszerzéséhez. „Kiszámíthatóságra van szükségünk, megfizethető munkaerő-programra, hogy biztosítjuk, hogy a farmokról az asztalra kerüljön az étel” – mondta John Hollay a Nemzetközi Friss Termény Szövetség képviselője a Reutersnek.

Tim Homan, Trump jelöltje, aki egyszer már vezette a fenyegetően hangzó Bevándorlási és Vámszabályok Betartását Kikényszerítő Hatóságot, rövidítve: ICE-t híres arról, hogy keményen kiállt az első Trump-kormányzat bevándorlási gyakorlata mellett. Ide tartozott a családok szétválasztása és sok gazda aggódik, hogy dolgozóik ugyan papírok nélküli migránsok, de a gyerekeik már amerikaiak. A Reuters érdeklődött Trumpnak a hatalom átvételének menetéért felelős illetékeseknél. Karoline Leavitte szóvivő azonban csak annyit mondott, hogy

Trumpot „meggyőző többséggel választotta újra az amerikai nép, ami mandátumot ad neki ígérete beváltására, hogy deportálja a bűnöző migránsokat”.

Trump első hivatali időszakában azt ígérte az agrárszektornak (amely az amerikai GDP 5,6%-át adja), hogy a deportálások nem terjednek ki az élelmiszer-láncban érintett dolgozókra, de a hatóságok ennek ellenére tartottak razziákat, például baromfi-feldolgozó üzemekben. A negyedik generációs farmer és kaliforniai republikánus képviselő, John Duarte azt kérte, hogy ne ellenőrizzék a már öt éve az országban élő és büntetlen előéletű mezőgazdasági dolgozókat – mert ha őket deportálnák, „összeomlanának a kisvárosok”.

A gazdák legálisan importálhatnak napszámosokat a H-2A vízumprogrammal, sokuk azonban nem tudja biztosítani a benne előírt fizetési és lakhatási feltételeket. Így az összes amerikai farm-dolgozó csupán ötöde rendelkezik ilyen vízummal. Közben a jobbára republikánus érzelmű Texasban a jelenleg pörgő építőiparban aggódnak amiatt, hogy tönkremennek és leállnak az út és iskolaépítések, ha deportálják papírokkal nem rendelkező munkásaikat. Az államban különösen zsúfoltak a meglévő iskolák.