Ben Wallace volt az utóbbi idők leghosszabban szolgáló védelmi minisztere, aki versenyben volt a NATO-főtitkári posztért. Az, hogy ez nem fog összejönni neki, már hetekkel ezelőtt kiderült, amikor elterjedt, hogy Joe Biden amerikai elnök kihátrált mögüle, úgymond bosszúból azért, mert a britek a megkérdezése nélkül ígérték meg Ukrajnának, hogy F-16-os harci gépekhez és pilótaképzéshez segítik hozzá.
A brit kormányzatban a nyugodt erőt sugárzó Wallace döntését – hacsak nem totális önsorsrontásról van szó – valószínűleg nem a NATO-főtitkárság ügye provokálta ki.
A miniszter a Sunday Timesban erősítette meg távozási terveit. Nem csak a tárcát adja fel, de a parlamenti képviselőségről is lemond (a briteknél csak parlamenti képviselő lehet miniszter).
Mint kifejtette, már június 16-án beszélt erről Rishi Sunak miniszterelnökkel, de máshogy akarta időzíteni a lépést, mert nem akarta rontani a felmérések szerint az ellenzéki Munkáspárt mögött csúnyán lemaradt Konzervatív Párt megítélését – a toryk csütörtökön három előrehozott egyéni választókerületi szavazáson számíthatnak arra, hogy parlamenti helyeket veszítenek.
A Sunday Times szerint „valaki a kormányban szivárogtatott”, és a miniszter emiatt volt kénytelen lépni. Az interjúból azonban az is kiderül, hogy a tárcavezető frusztrált volt.
„Az utóbbi hét év során három telefonnal mentem aludni”
– mesélte. A lap emlékeztetett is egy rá nem jellemző dühkitörésre: amikor a fegyvereket követelő Ukrajnának üzent a vilniusi NATO-csúcson: „nem vagyunk csomagküldő szolgálat” és hogy „az emberek hálát várnak el a segítségért”.
A Sky News és a Sunday Times szerint sokkal inkább az lehet a háttérben, hogy az amúgy a tory-aktivisták körében legnépszerűbb miniszter Boris Johnson ex-kormányfő belső köréhez tartozott – és ez a kör rendszeresen bírálja Rishi Sunak jelenlegi miniszterelnököt, akit „light konzervatívnak” tartanak. Ugyan Wallace mostani választókerülete határát átrajzolták és ott a Munkáspárt lett esélyes, indulhatott volna más, szilárd tory-támogatottságú választókerületben.
Wallace hivatalos magyarázata az volt, hogy a családja gyakorolt rá nyomást.
És, hogy ki lehet az utód?
A nagy esélyes Tom Tugendhat volt parlamenti külügyi bizottsági elnök.
Ő emlékezetes módon szinte hadjáratot folytatott Roman Abramovics orosz-izraeli oligarcha ellen, és közrejátszott abban, hogy az általa Putyin orosz elnök belső köréhez sorolt milliárdos kénytelen volt megválni kedvenc játékszerétől, a Chelsea futballklubtól. Az amúgy is keményen Moszkva-ellenes brit politikában Tugendhat a keményvonalasok képviselője – például az orosz nagykövetek kiutasítását követelte az Ukrajna elleni invázió kezdete után.
És annak dacára, hogy annak idején a brexit ellen szavazott, sok tory képviselőnek tetszik, hogy emellett Kína egyik legnagyobb bírálója a brit politikai elitben.