Az önálló Szlovákia 1993 óta íródó történetében korábban még nem fordult elő, hogy szakértői kormány irányította volna az országot. Ám miután Eduard Heger ügyvezető szlovák miniszterelnök egy héttel ezelőtt a felmentését kérte az államfőtől, Zuzana Čaputová úgy döntött, szakértői kormányt bíz meg az ország irányításával a szeptember 30-ára kiírt előrehozott parlamenti választásokig.
Az első szakértői kormány miniszterelnöke a révkomáromi származású, magyar nemzetiségű Ódor Lajos. Ő az első kormányfő, aki nem élvezi a parlament bizalmát a kezdettől fogva. Nem politikus, nem tagja egyetlen pártnak sem. A 46 éves közgazdász a Szlovák Nemzeti Bank alelnöki székét cseréli le a miniszterelnöki bársonyszékre. Ezt a pozíciót 2018 óta töltötte be, 2016 óta pedig a Közép-európai Egyetem vendégprofesszora.
A kormányfő mellett 15 miniszter is megkapta a kinevezését Zuzana Čaputová államfőtől, köztük két magyar: a pénzügyminisztériumot a dunaszerdahelyi Horváth Mihály, a beruházási, regionális fejlesztési és informatizációs tárcát pedig a nagykürtösi Balík Péter fogja irányítani. Korábbi sajtóhírek szerint a szlovák kulturális minisztérium élére is magyar nemzetiségű miniszter került volna, de Barczi Gyula végül nem kapta meg a tárca irányítását.
Az államfő arra kérte a lakosságot, adjon esélyt a kabinet tagjainak.
"Ne ítélkezzünk előre a célzatos hazugságok alapján, mert ilyenek biztosan lesznek"
– írta a közösségi médiában megjelent bejegyzésében.
Eduard Heger távozó miniszterelnök nagyra értékeli, hogy a köztársasági elnök olyan minisztereket választott a szakértői kormányba, akik folytathatják azokat a jó dolgokat, melyekbe a kormánya belekezdett. "Nem fogok gáncsoskodni velük már az első naptól kezdve, mint a többi politikus, csak azért, mert az én kormányomat váltják.
Fontos az ország számára, hogy sikeres legyen a szakértői kormány"
– tette hozzá a távozó miniszterelnök.
A tényt, hogy Szlovákia élén a szeptemberben esedékes előrehozott választásokig az államfő által kinevezett szakértői kormány áll majd, több politikai párt bírálta, köztük a legerősebb ellenzéki párt, a Smer is, melynek elnöke, Robert Fico korábban annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a leendő kormány tagjait Zuzana Čaputová az amerikai nagykövetség útmutatása alapján válogatta össze.
A Smer a szakértői kormánnyal összefüggésben többször is arra mutatott rá, hogy annak semmiféle felhatalmazása sincs a választóktól. A szakértői kabinet legfőbb feladata, hogy felkészítse Szlovákiát a szeptember végi előrehozott választásokra, előkészítse a 2024-es költségvetést, és felügyelje a Helyreállítási Terv végrehajtását.