„Aktuális és jelentős téma” – ezekkel a szavakkal szólította fel a tervezett újabb skót függetlenségi népszavazás véleményezésére az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bíróságát Skócia elsőszámú közjogi méltósága. A két országrész Walesszel és Észak-Írországgal együtt alkotja az Egyesült Királyságot, de a tagnemzetek az utóbbi harminc évben több-kevesebb autonómiát kaptak.
A skót autonómiát – helyi parlamenti többsége miatt – vezető Skót Nacionalista Párt már évek óta forszírozza a függetlenségről szóló újabb névszavazást, részben azért, mert
a skótok többsége nem szavazott a brexitre, míg az angolok igen.
Dorothy Bain, Skócia első ügyvéd azt mondta, hogy a szavazók rendre olyan helyi képviselőket választanak, akik a függetlenséget támogatják. Ezért – közölte a brit Legfelsőbb Bírósággal – Skóciának Westminster, azaz
a brit parlament jóváhagyása nélkül is meg kell engedni, hogy népszavazást tartson a kérdésben.
"Ez egy olyan kérdés, amelynek a végleges megoldására kérem a bíróságot, (...) rendkívül közérdekű a skót nép és az Egyesült Királyság népe számára" – tette hozzá.
Az utóbbi években három egymást követő brit konzervatív miniszterelnök utasította el egy második függetlenségi népszavazás engedélyezését, miután az Skót Nemzeti Párt 2014-ben elveszítette az elsőt. Az érvelés: a skót parlamentet létrehozó 1998-as törvény értelmében csak Westminster rendelkezik jogi felhatalmazással egy ilyen népszavazás jóváhagyására.
Bain azzal érvel, hogy a javasolt népszavazás konzultatív jellegű, és mivel az eredménye nem lesz kötelező érvényű az Egyesült Királyság kormányára nézve, így
lényegében egy kormány által irányított közvélemény-kutatás lesz.
Öt bíró, élén Lord Reeddel, a legfelsőbb bíróság két skót bírájának egyikével most meghallgatja a Bain és a brit kormány ügyvédjeinek a kérdéssel kapcsolatos érveit. Végleges döntésüknek óriási következményei lesznek Nicola Sturgeon edinburgh-i nacionalista kormányára és az Egyesült Királyság jövőjére nézve.
Ha a bíróság úgy dönt, hogy a skót parlament jogszerűen tarthat népszavazást a függetlenségről – amelyet Sturgeon 2023. október 19-én akar megtartani –, akkor Liz Truss miniszterelnöknek azzal a reális kilátással kell szembenéznie, hogy az Egyesült Királyság szétesése idején lesz kormányon.
Ha a bíróság Sturgeon ellen dönt, akkor ő várhatóan a skót függetlenséget állítja majd a következő brit parlamenti választások középpontjába, azzal érvelve, hogy Skóciának elidegeníthetetlen joga van dönteni a jövőjéről. A közvélemény-kutatások szerint a skót szavazók többsége jobban támogatja ezt az érvet, mint magát a függetlenséget.