Boris Johnson kitart, és túlélési taktikáit egyszer talán majd államigazgatási főiskolákon fogják tanítani. Azt követően, hogy pártja két nagy pofont is kapott egy hithű tory-választókerület elvesztésével, miközben az ellenzéki Munkáspárt visszahódított tőle egy másikat, majd lemondott a párt elnöke, a kormányfő annyit tett, hogy elegánsan megköszönte munkáját, majd közölte: megérti, hogy idegesek a választók.
„Oliver Dowden most mondott le, kiváló pártelnök volt. Hát, abszolút igaz, hogy kemény időközi választási eredménnyel szembesülünk. El kell ismernünk, hogy a szavazók nehéz időket élnek át. Oda kell figyelnünk arra, hogy mit mondanak az emberek” – fejtegette az inflációra és a megélhetési válságra utalva a brit kormányfő.
A miniszterelnök már a csütörtöki két választás eredménye előtt azt mondta: őrültség lenne lemondania. Ment helyette a pártelnöke, aki azt mondta:
„immár nem tudja védeni a védhetetlent”, valamint utalt arra is, hogy volt főnöke „nem folytathatja úgy, mint idáig”.
Amire a 6,5 ezer kilométerrel távolabb, a Nemzetközösségi-csúcson, Ruandában tartózkodó kormányfő azzal válaszolt, hogy
de igen, folytatja.
A választási eredményt az általában lojális Daily Mail című lap is a következő szavakkal írta le:„szeizmikus”... egy „ultra-biztos, brexit-párti” körzetet vesztettek el.
Tiverton and Honiton eddig hithű torynak számító választókörzetben a „swing”, azaz a voksok változása 30 százalékos volt az ellenzéki Liberális Demokraták javára.
A brit konzervatívok a miniszterelnök körül különböző botrányok, így a partygate néven elhíresült, karanténsértő kormányzati bulik miatt vesztettek a népszerűségükből.
Politikusok most azon spekulálnak, hogy
ilyen eredmények alapján a következő parlamenti választások idején nem lesz meg az egyértelmű többség, ami a brit politikai hagyomány számára idegen és ritka koalíciós alkudozáshoz vezethet.
Sir Keir Starmer munkáspárti vezér pedig „hiper-magabiztosan” közölte: ők fogják megnyeri a következő parlamenti választásokat. Ezt azért állíthatja, mert pártja immár 11 ponttal vezet, és népszerűsége egy hét alatt 6 százalékpontot ugrott.
A brit sajtó pedig azt találgatja, hogy újabb lázadás törhet-e ki a kormányzó toryk között, mindössze néhány héttel azután, hogy Johnson túlélt egy bizalmi szavazást.