Jaroslav Naď szlovák védelmi miniszter elsőként az aktuality.sk hírportálnak erősítette meg, hogy már elkezdődött az ukránok kiképzése a Szlovákiában gyártott tarackágyúk használatára, ami azt bizonyítja, hogy ukrán részről „nagyon komoly és intenzív az érdeklődés” e nehéz fegyverek iránt. A tarackok adásvételi szerződését illetően a tárcavezető nem bocsátkozott részletekbe, az tehát továbbra sem világos, Szlovákia milyen áron adja el ezeket a fegyvereket keleti szomszédjának, mint ahogy az sem, hogy pontosan mikor állítja hadba a tarackágyúkat Ukrajna.
„Tudatosítani kell, hogy olyan harcászati eszközről van szó, ami jelenleg gyártás alatt van. Néhány darabot már azonnal Ukrajna rendelkezésére tudunk bocsájtani, de a többit csak az elkövetkező hetekben, illetve hónapokban” – tájékoztatott Jaroslav Naď hozzátéve, hogy legkevesebb nyolc darabról szólt a szóbeli megállapodás, de ez a mennyiség a továbbiakban még emelkedhet.
A tárcavezető elmondta, hogy az ukrán hadsereg nagyon intenzíven érdeklődik a szárazföldön bevethető harcászati eszközök, valamint légvédelmi rendszerek és páncéltörő ütegek iránt. A tüzérségi fegyverek, melyek az orosz invázióval szemben nyújtanak védelmet, kulcsfontosságú elemei az ukrán hadseregnek a szlovák védelmi miniszter szerint, s az ukránok épp ezért kérik külföldről ezeknek a fegyvereknek az utánpótlását.
„Jelenleg a tüzérségnek van a legnagyobb szerepe a szomszédunkban dúló harcokban, logikus, hogy e téren próbálunk meg segíteni”
– tette hozzá Jaroslav Naď.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök múlt héten videókapcsolat segítségével szólalt fel a szlovák parlamentben, ahol elmondta, országának vadászgépekre és helikopterekre is szüksége lenne az oroszokkal vívott háborúban. A szlovák védelmi miniszter erre reagálva elmondta, Szlovákiának MI-17-es harci helikopterei vannak, melyekre elavult technikai állapotuk miatt Szlovákia már nem szeretne többet költeni, arra viszont még alkalmasak, hogy a jelenleg dúló háborúban bevessék őket. A MiG-29-es vadászgépek átadása pedig a lengyelekkel való megállapodástól függ. Varsó ugyanis ígéretet tett arra, hogy ha Szlovákia átadná Ukrajnának a MiG-eket, akkor Lengyelország kész megvédeni a szlovák légteret. Minderre 2024-ig lenne szüksége Szlovákiának, ekkor érkeznek meg ugyanis az amerikai F-16-os vadászgépek. Jaroslav Naď úgy látja, a lengyelek idén nyártól vagy az ősz elejétől védhetik meg a szlovák légteret egy esetleges támadástól.
A szlovák parlamenti ellenzék vezére, Robert Fico nem lenne ilyen segítőkész az ukránokkal. A Smer elnöke egy hétvégi politikai vitaműsorban elmondta, szerinte nem kellene segíteni az ukránoknak. „Milyen előnyünk származik belőle?
Ukrajna soha nem segített nekünk, csak durván becsapott minket”
– közölte Fico. „Amikor 2009-ben földgázra volt szükségünk, Timosenko átvert minket” – tette hozzá az egykori kormányfő. A vitaműsor vezetőjének megjegyzésére, miszerint egy szomszédos országról van szó, ezért Szlovákiának kötelessége lenne segíteni, Robert Fico azt válaszolta: „Léteznek más szomszédos országok is”.