Londonban van számos utca és az utcákban számos pub és étterem – főként London üzleti negyedében, a City-ben. Most, hogy Boris Johnson kormánya eltörölte az úgynevezett B-tervet, benne a Covid-omikron variánsa miatt az otthoni munkáról szóló ajánlással, a vállalkozók azt remélik, hogy a visszatérő és költekező dolgozók jóvoltából behozzák veszteségeiket.
„A vendéglátó ágazatnak létfontosságú, hogy Nagy-Britannia visszatérjen a munkához. Nagyon sok vállalkozás, a miénk is ettől függ” – mondta Clive Watson, a City Pub Group érdekképviselet vezetője a Standard című lapnak.
A B-terv bevezetése után a csoportba tartozó pubok forgalma 85 százalékkal esett vissza a pandémia előtti szinthez képest.
A Cityben jelenlévő egy-egy globális banknak több ezer dolgozója jár be – normál esetben – a toronyházakba. A másképp írt, de ugyanúgy kiejtett amerikai Citi például fokozatosan hívja be, először hetente három napra az állományt.
A vendéglátó cégek – bár örömmel fogadták a hírt – továbbra is küszködnek, és azt kérik a brit kormánytól, hogy halassza el az áprilisra tervezett ÁFA-emelést.
A tömegközlekedésben marad a maszkviselés
Csütörtök délutánra világossá vált, hogy az emberek élnek is a lehetőséggel, hogy visszamenjenek dolgozni (vagy pedig a főnökük kényszeríti őket erre). A londoni metrón 10 százalékkal ugrott meg az utazók száma, de még nem állt vissza a pandémia előtti szint és annak csak 70 százalékát érte el.
Sadiq Khan polgármester közben a tömegközlekedésben – saját hatáskörben – továbbra is előírja a kötelező maszkviselést.
A kormány a lazítást a fertőzések visszaesésével magyarázta. „A terv működött, az omikron visszavonulóban van... de nem vagyunk még az út végén, mert nem tudjuk kiírtani ezt a vírust vagy a későbbi variánsait” – mondta Sajjid Javid brit egészségügyi miniszter.
Egyes jelentések szerint ez nem a kormány érdeme volt, hanem a britek maguk változtattak a viselkedésükön. A Bristoli Egyetem felmérése szerint
a válaszadók 95 százaléka tett megelőző lépéseket,
például teljességgel beoltatta magát és rendszeresen használt otthoni antigén gyorsteszteket (amelyek eddig ingyenesek voltak a britek számára). A válaszadók kevesebb, mint 40 százaléka mondta azt, hogy a kormány B-terve motiválta.
Közben a brit kormány tudományos tanácsadótestülete azt javasolta a Johnson-kabinetnek, hogy tartsa fent a kötelező maszkviselést a zárt terekben, de egy szóvivő erre azt mondta, hogy a tisztifőorvosoktól nem kaptak ilyen ajánlást.