A szlovák állampolgársági törvényt Robert Fico első kormánya fogadta el a 2010-es magyarországi törvényre reagálva, amely 2011-től egyszerűsítette a határon túli magyarok honosítását. Szlovákiában máig érvényes, hogy aki felveszi egy másik ország állampolgárságát, az elveszíti a szlovákot.
A szlovák belügyminisztérium adatai alapján az ország polgárai közül a cseh állampolgárságuk miatt veszítették el eddig legtöbben a szlovák állampolgárságukat, szám szerint 935-en. Német állampolgárrá 918 személy vált, az osztrák állampolgárságot 608-an vették fel, a britet 413-an, és 198 korábbi szlovák állampolgárnak lett amerikai állampolgársága 2010 óta. A magyar állampolgárságért folyamodók a hatodikok a sorban. Összesen 142 ember veszítette el szlovák állampolgárságát azért, mert felvette a magyar állampolgárságot.
Egy 2015 elejétől érvényes belügyminisztériumi rendelet tette lehetővé, hogy visszaigényelhető legyen az elvesztett állampolgárság. A szlovák állampolgárságot írásos formában lehet visszaigényelni, személyesen. Feltétel, hogy a kérvény benyújtója rendelkezzen az idegenrendészet által regisztrált lakhellyel, azaz engedélyezett legyen számára a Szlovák Köztársaság területén való tartózkodás.
Az állampolgárságról szóló törvény módosító javaslatát, amelyet a szlovák belügyminisztérium dolgozott ki, idén február 24-én hagyta jóvá a kormány. A törvényjavaslat értelmében a szlovák állampolgárságot megszerezhetik azok a volt állampolgárok is, akik saját kérésük alapján vesztették el, vagy azok a szlovák származású személyek, akiknek egyik szülőjük, nagyszülőjük vagy dédszülőjük szlovák volt.
Nem veszítené el a szlovák útlevelét az az állampolgár, aki
- házasságkötés útján szerezne más állampolgárságot, valamint
- születéssel vagy örökbefogadással kap külföldi állampolgárságot, illetve
- ha kiskorúként kapja.
- Megtarthatnák szlovák állampolgárságukat azok is, akiknek legalább öt éve bejegyzett vagy más módon regisztrált lakóhelyük van annak az államnak a területén, amelynek állampolgárságát megszerezték, és ha ezt dokumentumokkal tudják igazolni.
A javaslatot még márciusban első olvasatban elfogadta a szlovák törvényhozás, de még azóta sem került sor a második olvasatban történő megtárgyalására. A törvény módosításával legközelebb a jövő februári ülésén foglalkozik a szlovák parlament.