18 milliárd fontjába fájna a brit gazdaságnak, ha a növekvő Covid-esetszám miatt most ismét korlátozásokat vezetnének be a szigetországban.
A kormány tudományos tanácsadói már hetek óta sürgetik valamiféle B-terv életbe léptetését.
Ennek nyomán ismét az otthoni munkát ajánlanák, egyes zsúfolt helyeken kötelezővé tennék a maszkviselést és a biztonságos távolságtartást.
Mindez ismét drámaian korlátozná a britek hétköznapjait, mert manapság gyakorlatilag úgy élnek, mintha végetért volna a pandémia. A hétvégén csak elvétve lehetett látni maszkos embert a metrón (a fiatalok között tényleg ritkán) és az emberek összezsúfolódva ültek a mozikban, éttermekben és bárokban.
Nem viselnek maszkot a parlamentben ülő képviselők sem, amiért meg is kapták a magukét a médiában.
A napi új esetszám, amely elérte az 50 ezret, az utóbbi pár napban ugyan visszaesett, de a Coviddal kórházba kerülők száma egy hét alatt 20 százalékkal emelkedett. A pozitív Covid-teszt utáni 28 napon belül történt halálozások száma pedig közel 8 és fél százalékkal magasabb, mint az előző héten.
A brit pénzügyminisztérium az emiatti nyomás hatására készített belső elemzést a szigorítások gazdasági áráról. A bizalmas anyagot kiszivárogtatták, így derült ki a komoly potenciális veszteség lehetősége, az, hogy öt hónap alatt 18 millió fontot veszítene a brit gazdaság.
Kormányforrások azt mondták a brit lapoknak: nincs terítéken, hogy ennyi ideig maradjanak életben a korlátozások, ha egyáltalán bevezetik azokat. A megfogalmazás azonban szembemegy azokkal a korábbi, hivatalos nyilatkozatokkal, hogy nem lesz semmilyen korlátozás.
Boris Johnson kormánya egyelőre ellenáll a nyomásnak, hogy Angliában életbe léptesse a B-tervet, ami a maszkviselés mellett megnövelné a vakcinaútlevelek használatát is. (Szeptember végén ezt a korábbi tervet a kormány nem merte bevezetni.)
A Politico nevű portál úgy értesült, hogy a B-terv hatástanulmánya úgy készült, hogy a korlátozások jövő márciusig tarthatnak. Az anyag szerint a vakcinaigazolás ellenében történő belépés a tömegrendezvények esetében csak korlátozott mértékben javítana a helyzeten, mert a statisztika szerint a fertőzések nagy része nem ilyen eseményeken történik.
A Downing Street nem volt hajlandó kommentálni a szivárogtatást, egy szóvivő csak annyit mondott, hogy
„a B-terv nem tükrözi a jelenlegi gondolkodást”.
A szakértők szerint azért kell lépni, hogy tehermentesíteni lehessen az egészségügyet, és elkerülni, hogy fenntarthatatlan mértékűre nőjön a kórházba kerülők száma. Mivel Nagy-Britannia viszonylag magas, 68 százalékos átoltottsággal rendelkezik, a helyzet kérdéseket vet fel a védőoltásprogramról és a védekezésről.
„Ez egy megállíthatatlan vírus, mindenkinek orvosi maszkot kéne viselnie – az orrára húzva – zsúfolt térben – mondta Dr. David Nabarro, a WHO Covid-19 különmegbízottja.