A Case Breakers nevű magánnyomozó csoport azt állítja, tudja, hogy ki terrorizálta az 1960-as években az embereket San Francisco környékén.
A Zodiákus névre elkeresztelt sorozatgyilkos legkevesebb öt embert ölt meg és soha nem sikerült azonosítani.
Azért kapta ezt az érdekes nevet, mert
különböző kódolt üzenetekkel heccelte a nyomait kutató rendőröket
és az újságokat is és állítása szerint 37 embert gyilkolt meg.
In hindsight, that zodiac letter makes a lot more sense pic.twitter.com/UBgzxt1OS1
— Ian? (@Ian___Online) October 6, 2021
A történetet két film is feldolgozta, a Zodiákus, Robert Downey Jr és Jake Gyllenhaal főszereplésével és a Clint Eastwood főszereplésével folytatott Dirty Harry. Az amerikai lapok a mai napig évente több száz tippet kapnak a potenciális gyanúsítottakról.
Profi önkéntesek: tudjuk a gyilkos nevét
A Case Breakers nevű csoport 40 önkéntesből áll, megtalálhatók köztük egykori rendőrök, törvényszéki szakértők, katonák, jogi és kutató háttérrel rendelkező emberek és újságírók.
A jegelt ügyekre szakosodott csoport azt állítja, hogy a Zodiákus a 2018-ban meghalt Gary Francis Poste, akit egy másik, eddig hozzá nem kötött gyilkossággal, egy tizenéves lány megölésével is gyanúsítanak.
For everyone saying the evidence is not enough?? He has the exact same scar and his full name was needed to crack the zodiac anagram they couldn’t figure out for years?? That’s him. https://t.co/eUk9KUvvzJ
— Kales (@Kalesssssss) October 6, 2021
A csoport szerint egy rendőrségi skicc és a Poste arcán látott sebek hasonlósága az egyik „megdönthetetlen” bizonyíték.
A Case Breakers megfejtette a Zodiákus egyik olyan kódolt levelét is, amely Poste nevének betűit tartalmazza.
Jen Bucholtz, volt kémelhárítási ügynök azt mondta: ha kiveszik a betűhalmazból Poste nevének betűit, akkor egy alternatív üzenetté áll össze.
Azt bizonyítandó, hogy nem amatőrök, a csoport szerdai sajtótájékoztatóján elmondták, hogy egy sor szemtanút vontak be, hiteles bírósági vallomásokat szereztek meg és hozzájutottak Poste laborjának több évtizeden át gyűjtött fényképeihez.
A gyilkos agyával gondolkozó számítógép
A csoport munkájáról készült hatásvadász dokumentumfilm szerint „olyan szuperszámítógépet használtak a kód feltörésére, amelyet úgy programoztak, hogy a gyilkoshoz hasonlóan gondolkozzon.”
A kaliforniai rendfenntartó szervek viszont igyekeztek lehűteni a kedélyeket.
A San Francisco-i rendőrség „közvetett bizonyítékoknak” nevezte a Case Breakers által feltártakat.
A legutóbbi felfedezés az ügyben tavaly történt, amikor az FBI megerősítette, hogy független kódfejtők megfejtették az egyik rejtélyes Zodiákus-üzenetet. „Remélem, nagyon élvezitek, ahogy megpróbáltok elkapni” – ennyi volt a szöveg és nem volt benne utalás arra, hogy ki is lehetett a gyilkos.
A kódot megfejtő David Oranchak virginiai webszerkesztő azt mondta, „nem valószínű, hogy a gyilkos a saját nevét is elrejtette volna az anagrammában”.